Politika

Abdullah Gül'ün yeni partisi ne zaman kurulacak? Tarih verildi!

Abdullah Gül’ün yeni partisinin ne zaman kurulacağı ve isminin ne olacağı konusunda şimdiye kadar ortaya birçok iddia ortaya atıldı. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın kuracağı iddia edilen yeni parti hakkında tarih verildi.

Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde danışmanlığını yapan yazar Etyen Mahçupyan The Economist’te detayları paylaştı.

“Ak Parti içinde isyan olabilir”

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi partisi içinde bir isyanla karşılaşabilir” başlığıyla yayımlanan yazıda ise Gül ve Babacan’ın yeni parti için 2019 yılı başında hazır olduğu ifade edilirken 31 Mart sürecinin beklendiği vurgulandı.

Etyen Mahçupyan 31 Mart’ın beklenmesi ve sürece yönelik olarak ise tarih verdi ve “Sonbaharda harekete geçecekler” dedi.

The Economist’te bulunan yorumda ise;

“Erdoğan için ülkenin en büyük kentini ilk seferde kaybetmek acı vericiydi. Üç ay içinde ikinci defa kaybetmek ise bir meşruiyet krizine yol açacak kadar utandırıcı olabilir.

AK Parti içinde kendisini eleştirenler, seslerini yükseltme cesaretini bulabilir” ifadelerini kullandı.

Economist dergisi, Türkiye’de yeni bir muhafazakâr partinin AK Parti desteğinde kayda değer bir hasar yaratmasının beklenmediğini belirtse de, “Erdoğan bu girişimi en başından engelleyebilir.

Fakat hayata geçerse, partisi içinden karşılaştığı en ciddi meydan okuma olacaktır” ifadelerine yer verildi..

Bir cevap yazın