BilimSağlık

ABD’den yeni iddia: İltihap sökücü ilaçlar koronavirüs tedavi sürecini kısaltabilir!

ABD’de yeni bir iddia ortaya atıldı. Bir ilaç firmasının yaptığı araştırmaya göre; yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarında kullanılan bir ilaca ek olarak iltihap sökücü bir hapın kullanılması durumunda iyileşme süresi bir gün kısalıyor.

Tüm dünya yeni tip koronavirüsün (Covid-19) tedavisini beklerken, ilaç firmalarından bir bir yeni iddialar geliyor. ABD’de bir ilaç şirketinin yaptığı araştırmaya göre, koronavirüs vakalarında kullanılan bir ilaca ek olarak iltihap sökücü bir hapın kullanılması durumunda iyileşme süresi bir gün kısalıyor. Eli Lilly ilaç firmasınca yapılan açıklamada, koronavirü hastaları için kullanılan Remdesivir isimli virüs ilacı ile piyasada bir eklem iltihabı hapı olarak satılan Baricitinib de kullanılması durumunda tedavi süresinin bir gün kısaldığı iddia edildi.

3 GÜNDE İYİLEŞTİLER İDDİASI

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü tarafından desteklenen araştırmanın sonuçlarını paylaşan firma, eczanelerde Olumiant ismiyle bulunabilen bir hap olan Baricitinib kullanılan koronavirüs hastalarının tamamının 4 gün yerine 3 günde iyileştiğini belirtti. Eli Lilly, binden fazla hasta üzerinde etkisi test edilen ve Covid-19 hastalarının iyileşme sürecinin hızlanmasına katkı yapan Baricitinib hapı için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) acil kullanım izni için başvuruda bulunmayı planladığını duyurdu.

Koronavirüs aşısı için tarih verdiler!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu