GündemSağlık

ABD’den koronavirüs aşısıyla ilgili sevindirici gelişme

Koronavirüs aşısı çalışmaları zamana karşı bir yarış hızıyla devam ederken ABD'li ilaç firmasından sevindirici haber geldi. Johnson&Johnson, "Koronavirüs aşımız klinik denemelerde güçlü bağışıklık oluşturuyor" açıklamasını yaptı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının tedavisi için aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Dünyanın farklı noktalarında deneyler yapan bilim insanları koronavirüs tedavisine adım adım yaklaşıyor. Bu bağlamda son gelişme ise Amerikalı ilaç firması Johnson&Johnson’dan geldi. Firma klinik deneylerde virüse karşı güçlü bağışıklık oluşturduğunun gözlendiğini bildirdi. ”Ad26.COV2.S” adı verilen aşının tek dozunun iki doza eşit derecede olumlu tepki verdiği ve bu nedenle dağıtımının daha kolay olacağı ifade edildi.

65 YAŞ ÜSTÜ GRUPTA HENÜZ TEST EDİLMEDİ

Moderna and Pfizer tarafından yaklaşık 1000 yetişkin üzerinde klinik deneyleri sürdürülen söz konusu aşının yaşlı nüfus üzerindeki etkisinin şu aşamada belli olmadığı kaydedildi. Klinik deneylerde genç katılımcılarda bağışıklık tepkisi yüzde 64 civarında çıkarken, 65 yaş üstünde bu oranın yüzde 36 gibi düşük bir seviyede kaldığı belirtildi.

J&J’nin son aşama olarak aşıyı 60 bin kişi üzerinde deneyeceği, daha sonra ABD Gıda ve İlaç Dairesine kullanım izni ve seri üretim için başvuru yapacağı bildirildi.

2021 BAŞINDA HAZIR OLABİLİR

Firma yetkilileri, 3 faz olarak bilinen son aşamanın yıl sonuna veya 2021 başına kadar sonuçlanmasını beklediklerini ifade etti. Çalışmalar tamamlandığında aşının güvenliği ve etkisine ilişkin daha fazla detayın paylaşılacağını açıkladı.

ABD’li ilaç üreticisi Johnson&Johnson, 100 milyon dozluk Covid-19 aşısının üretimi ve teslimi için 5 Ağustos’ta ABD hükümetiyle 1 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.

Şirket, “Ad26.COV2.S” adı verilen aşı adayının 1. ve 2. aşama klinik denemelerini ABD ve Belçika’da tamamladı. 3. aşamanın da başarılı olması halinde gelecek yıl 1 milyar dozdan fazla aşının tedarik edilmesini hedefliyor.

Hem dağıtım ağının hem de doz sayısının daha avantajlı olduğu koronavirüs aşısı hakkında yaşanan bu gelişmeler ışığında tüm dünyanın gözü ABD’li firmaya çevrildi.