GündemManşet

ABD’de kaos: Ölenlerin sayısı artıyor!

ABD Başkanı Donald Trump‘ın düzenlediği mitingin ardından Trump destekçileri Washington DC’de bulunan kongre binasını bastı. Yaşanan bu olay nedeniyle ülke karıştı. Gelen son dakika bilgisine göre, 4 kişi hayatını kaybetti.

ABD’de yapılan Kasım ayı seçimlerinde Donald Trump mağlup olmuştu. Seçici Kurul, eyaletlerden çıkan sonuçlarla paralel bir şekilde 232’ye karşı 306 oyla Biden’ı başkan seçti. 20 Ocak tarihinde Joe Biden yemin ederek resmen göreve başlayacak.

Seçim ardından hile yapıldığını dile getiren Trump ise dün miting düzenleyerek destekçilerine seslendi. Miting ardından Trump destekçileri Kongre binasını bastı. Joe Biden yaşanan olaylar için, “Yapılan protesto değildir. Bir kalkışmadır. Bu kesinlikle kaostur. Ayrılıkçılığa bile girer. Bu kalabalığa çağrı yapıyorum. Geri çekilin” ifadelerini kullandı.

14 görevli polis yaralandı

Kongre binasında yaşanan olaylar nedeniyle 4 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Öte yandan polis tarafından yapılan açıklamalar ile 52 kişi gözaltına alındığı bildirildi. 14 görevli polis ile yaralandı.

Kongrede yaşanan olay üzerine Washington’da 15 günlük acil durum ilan edildi ve sokağa çıkmak yasaklandı.

Kongrede meydana gelen arbaede de Başkan Yardımcısı Mike Pence Kongre’den tahliye edilirken, diğer siyasetçiler de kısa süre içinde sığınaklara götürüldü ve binadan çıkışları yapıldı.

Saatlerce süren kaosun ardından gece yarısında Kongre binasında güvenliğin sağlandığı açıklandı. Bina önüne Ulusal Muhafızlar yerleştirildi.

İstifa depremi yaşandı

Olay sonrası ülkede istifa depremi yaşandı. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews, Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta ve Melania Trump’ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham, Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Matt Pottingeristifalarını duyurdular.

 

Twitter, Facebook ve İnstagram Trump’ın hesaplarını 24 saat boyuncu kitledi. Trump, 24 saat boyunca herhangi bir paylaşım yapamayacak.

Siyasi isimlerden peş peşe açıklamalar geldi

Obama yaşanan olaylar için “Tarih, meşru bir seçimin sonuçları hakkında asılsız yalanlar söylemeyi sürdüren bir başkanın kışkırtmasıyla Kongrede yaşanan şiddeti haklı olarak, milletimiz için büyük bir onursuzluk ve utanç anı olarak hatırlayacaktır’” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson

ABD Kongresi’nde utanç verici sahneler. Amerika Birleşik Devletleri dünya çapında demokrasiyi savunmaktadır, barışçıl ve düzenli bir güç aktarımı olması artık hayati önem taşımaktadır.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez

Washington’dan gelen haberleri endişe ile takip ediyorum. Amerika demokrasisinin gücüne güveniyorum. Yeni başkan Joe Biden, Amerikan halkını birleştirerek bu gerginliğin üstesinden gelecektir.

Norveç Başbakanı Erna Solberg

Washington’dan inanılmaz sahneler. Bu demokrasiye yönelik tamamen kabul eidlemez bir saldırıdır. Buna bir son vermesi için şimdi Başkan Trump’ın ağır bir sorumluluğu bulunuyor.