Gündem

ABD, Moskva’nın Batırılması ile İlgili Önemli Açıklamalar Yaptı!

Rusya’nın Karadeniz’de konuşlu bulunan amiral gemisi Moskva’nın batırılmasının yankıları hala devam ediyor. Geminin batırılmasının üzerinden haftalar geçtikten sonra ABD tarafından bir açıklama yapıldı.

İstihbarat ABD’den Geldi

24 Şubat tarihinde, Karadeniz’de Ukrayna tarafından yapılan füze saldırısı sonucunda batırılan Rus gemisi Moskva’nın yarattığı etki hala devam ediyor. ABD’li yetkililer tarafından NBC News’e açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamalarda, Ukrayna’nın batırdığı Rus kruvazörü için Washington tarafından verilen istihbaratın yardımcı olduğu söylendi.

Saldırı Kararına Karışmadık”

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, Ukrayna tarafından Odesa’nın güneyinde seyreden bir gemi hakkında soru sorulduktan sonra bu gelişmelerin yaşandığı bilgisi verildi. Geminin direkt olarak Moskva olduğunu onaylamasa bile konumun doğru olduğu bilgisi Ukrayna ile paylaşıldı. Ukrayna’nın Moskva’yı hedef alacağını bilmediklerini söyleyen yetkililer, saldırı kararında herhangi bir etkilerinin olmadığını ifade ettiler. Yapılan açıklamalarda Rus gemilerinin olası saldırılarına karşı Ukrayna savunması için istihbarat paylaşıldığı bilgisine yer verildi.

İngiliz Gazetesinin İddiaları Doğru Çıktı

Konu ile ilgili ilk iddia geçen haftalarda İngiliz gazetesi The Times tarafından ileri sürülmüştü. Yapılan habere göre son teknoloji ekipmanlar ile donatılan P-8 Poseidon gözetleme uçağının bölgedeki düşmanları tespit etmek için uçuş yaptığı bilgisine yer verilmişti. 166 kilometre menzildeki düşman gemilerini tespit edebilen bu uçağın, Ukrayna’nın düzenlediği saldırı için istihbarat sağladığını düşündüklerini açıklamışlardı.

Rusya Kayıp Verilerini Güncellemedi

Ukrayna – Rusya arasında süren savaşta, Ukrayna tarafından açıklanan verilere göre Rusların 20 binin üzerinde kayıp yaşadı. Ancak Rusya tarafından yaşanan kayıplarla ilgili ilk ve son açıklama 2 Mart tarihinde yapılmıştı. Açıklamaya göre Rusya savaşta 498 asker kaybetti. Bu açıklamanın ardından Rusya tarafından hiçbir şekilde başka bir veri paylaşılmadı.