Sağlık

ABD koronavirüs aşısını 10 bin kişi üzerinde deneyecek!

Dünya çapında bilim adamları koronavirüs aşısı geliştirebilmek için birbiriyle yarışıyor. Son olarak ABD'li ilaç şirketlerinden biri olan Novavax, İngiltere’de 10 bin gönüllünün katılımıyla 3. Faz denemelerine başlanacağını açıkladı. Verilen bilgiye göre ABD'de ise denemeler 30 gün gönüllü ile yapıalacak.

NTV’nin verdiği habere göre, tüm dünyada süren koronavirüs aşı geliştirme çalışmalarında yeni bir gelişme yaşandı. Koronavirüs aşısında faz 3 testlerine başlayan ilaç firmalarına Novavax da eklendi.
Amerika Birleşik Devletleri merkezli Novavax şirketi testlerin İngiltere’de yapılacağını duyurdu.
İngiltere’deki Faz 3 aşamasında 10 bin gönüllüye aşı yapılacağı belirtildi. Şirket ekim ayında ise ABD’de yeni bir faz 3 testinin başlatılacağını belirtti.

ABD’deki testlere ise 30 bin kişinin katılacağı belirtildi. ABD’deki testler için halen son onayların beklendiğine dikkat çekildi.
Test haberlerinin ardından şirketin hisseleri yüzde 6 değer kazandı.
Katılımcıların 18 – 84 yaş aralığında olacağı ifade edildi. Katılımcıların en az 25’i ise 65 yaş ve üstü grubundakilerden oluşacak.

Temmuz ayında ABD hükümeti ile 1.6 milyar dolarlık ön alım anlaşması imzalayan Novavax adlı şirketin daha önce hiç aşı üretmediği biliniyor.