Genel

ABD, İsrail, Filistin üçgeninde "Yüzyılın anlaşması" ve gizli maddeler ortaya çıktı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen Israel HaYom gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda yakında açıklaması beklenen, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır’ın da destek verdiği belirtilen “Yüzyılın Anlaşması” planının resmi olmayan maddelerini yayımladı.

O ANLAŞMANIN MADDELERİ ORTAYA ÇIKTI

Gazetede yer alan ve ABD, İsrail veya Filistin makamlarından herhangi bir açıklama yapılmayan söz konusu planın ana maddeleri şöyle:

1- Anlaşma

İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve Hamas arasında üçlü bir  anlaşma imzalanacak. Bu anlaşmaya göre işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan  Yahudi yerleşim birimleri dışındaki topraklar ile Gazze Şeridi’nde “Yeni Filistin” adlı bir Filistin devleti kurulacak.

2- Bölgenin tahliyesi

Batı Şeria’daki büyük Yahudi yerleşim yerleri bugün olduğu gibi  İsrail’in elinde kalacak. Bu yerleşim birimlerine yine Batı Şeria’daki izole  yerleşim birimleri de katılacak ve böylece izole yerleşim birimlerine ulaşmak  için büyük yerleşim birimlerinin alanları genişletilecek.

3- Kudüs

Kudüs, İsrail ile Yeni Filistin arasında bölünmeyecek ve  paylaşılmayacak ancak her iki devletin de başkenti sayılacak. Ayrıca Kudüs’te  yaşayan Araplar Yeni Filistin Devleti’nin vatandaşları olacak.

İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi, Yeni Filistin Hükümeti’nin  ilgileneceği eğitim alanı hariç Kudüs’ün tüm alanlarından sorumlu olacak ve bu  yeni devlet, Kudüs Belediyesi’ne su gideri ve vergi ödeyecek.

Yahudilerin Araplardan ev almalarına izin verilmeyecek ve aynı şekilde  Araplar da Yahudilerden ev alamayacak. Kudüs’e yeni bölgeler eklemlenmeyecek ve  kutsal alanların bugünkü statüsü devam edecek.

4- Gazze Şeridi

 Mısır, havalimanı, fabrikalar, ticari alanlar ve ziraat için Gazze  Şeridi’ne bağlı bir şekilde Yeni Filistin Devleti’ne toprak kiralayacak, ancak  Filistinlilerin bu yeni topraklarda iskanına izin verilmeyecek. Bu toprakların  sınırları ile kira ücreti daha sonra aracı ve destekçi ülkeler tarafından Yeni  Filistin Devleti ile Mısır arasında belirlenecek.

5- Destekleyen ülkeler

Yeni Filistin Devleti’nin kurulmasını öngören bu anlaşmanın  uygulanması için mali olarak destek sağlayacak ülkeler, başta ABD olmak üzere  Avrupa Birliği (AB) ve petrol üreticisi Körfez Arap ülkeleri olacak.

Destekleyici ülkeler, Yeni Filistin’deki ulusal projeler için 5 yıl  boyunca 30 milyar dolarlık bir bütçe sağlayacak. Bu bütçeye izole Yahudi yerleşim  birimleri ile büyük yerleşim yerlerinin İsrail’e bağlanması maliyeti de dahil  olacak.

-Destekleyen devletler tarafından ödenecek fonların bölünmesi

a. ABD yüzde 20

b. AB yüzde 10

c. Petrol üreticisi Körfez Arap ülkeleri ise fonun yüzde 70’ini  karşılayacak. Bu yüzde 70’lik oran ülkelerin petrol gelirlerine göre  belirlenecek.

d. Yükün çoğu petrol üreten Körfez ülkelerinde olacak, çünkü bu  anlaşmadan asıl yararlanacaklar onlar olacak.

6- Ordu

Yeni Filistin Devleti’nin ordusu olmayacak. Sadece polisin elinde  hafif silahlar olacak.

İsrail ile Yeni Filistin arasında, İsrail’in tüm yabancı saldırılara  karşı Yeni Filistin’in korumasını garanti altına alacağı ve bu tür bir koruma  karşılığında Yeni Filistin’in İsrail’e ödeme yapacağı yeni bir savunma anlaşması  imzalanacak.

Bu ödemenin maliyeti, taraflar arasındaki destekleyici devletlerin  aracılık ettiği müzakerelerde belirlenmelidir.

7 ve 8 – Zaman çizelgeleri ve uygulama aşamalar

a. Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, Mısırlıların yanında  bulunan şahsi silahları da dahil olmak üzere tüm silahları bırakacak.

b. Hamas’ın liderleri ve üyeleri, yeni hükümet kurulana kadar destekçi  ülkelerden maaş almaya devam edecek.

c. Gazze Şeridi’nin sınırları, mal girişine ve işçilerin Batı Şeria’da  olduğu gibi İsrail ile Mısır’a geçişine açık olacak.

d. Bir yıl içinde yeni bir Filistin hükümeti seçilmesi için her  Filistin vatandaşının seçimlerde aday olabileceği demokratik seçimler  yapılacak.

e. İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinli tutuklular, seçimlerden ve  hükümetin kurulmasından bir yıl sonra başlamak üzere aşamalı olarak üç yıl içinde  serbest bırakılacak.

f. Beş yıl içinde Yeni Filistin’de bir liman ve bir havaalanı  kurulacak. O zamana kadar İsrail’deki havaalanı ile limanlar kullanılacak.

g. Yeni Filistin ile İsrail arasındaki sınır, dost ülkelerdeki gibi  vatandaşların ve malların geçişine açık olacak.

h. Gazze Şeridi ile Batı Şeria’yı birbirine bağlamak üzere yerden  yüksekliği 30 metre olacak bir otoyol inşa edilecek. Bu otoyolun inşasına Çin  yüzde 50, Japonya, GüneyKore, Avustralya, Kanada ve ABD ile AB yüzde 10’ar  katkıda bulunacak.

9- Ürdün Vadisi

a. Ürdün Vadisi veya diğer adıyla Batı Şeria’nın Ölü Deniz (Lut Gölü)  çevresindeki Ağvar bölgesi bugün olduğu gibi İsrail’in elinde kalacak.

b. Bölgeden geçen 90 numaralı otoyol 4 şeritli olacak.

c. İsrail, otoyolun genişletilmesi için bir ihale açacak.

d. Bu 90 numaralı otoyolun iki şeridi Yeni Filistin’i Ürdün’e  bağlayacak. Bu yol üzerinde kurulacak olan sınır kapıları Yeni Filistin’in  kontrolünde olacak.

10 – Sorumluluk

a. Hamas ve FKÖ’nün bu anlaşmaya itiraz etmesi durumunda ABD,  Filistin’e sağladığı tüm mali desteği kesecek ve diğer ülkelerin de mali destek  sağlamasını engelleyecek.

b. FKÖ bu anlaşmayı kabul eder de Hamas ya da Filistin İslami Cihad  Hareketi bu anlaşmayı reddederse bu iki hareketin liderleri sorumlu sayılacak ve  Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki yeni bir savaşta ABD, İsrail’in bu liderleri  hedef alması konusunda destekleyecek. Dolayısıyla onlarca kişinin milyonların  hayatını tehlikeye atması makul bulunmayacak.

c. Eğer İsrail bu anlaşmaya itiraz ederse, İsrail’e sağlanan mali destek durdurulacak.

Bir yanıt yazın