Genel

ABD – İran gerilimi tırmanıyor! Trump: "Saldırıyı İran yaptı"

ABD Başkanı, Umman Körfezi’nde gerçekleşen tekne patlamalarından İran’ı sorumlu tuttu.

İRAN’I KIZDIRACAK AÇIKLAMALAR

ABD Başkanı Donald Trump, kendisine yakın Fox News haber kanalına verdiği röportajda İran’ı kızdıracak açıklamalarda bulundu. 

TRUMP: SALDIRIYI İRAN YAPTI

Umman Körfezi’nde dün iki tankerde gerçekleşen patlamadan İran’ı sorumlu tutan ABDlideri, “Saldırıyı İran yaptı” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompe da dün Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu

İran’ın uzun zamandır Hürmüz Boğazı’ndaki petrol akışını sabote ettiğini, şimdi ise her noktada benzer saldırılar düzenlediğini öne süren Pompeo, son 2 aydır İran tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen saldırılara atıfta bulunmuş İran’ın Umman Körfezi’ndeki iki petrol tankerine yapılan son saldırılardan da sorumlu olduğunu ifade ederek, şunları söylemişti:

İŞTE O AÇIKLAMALAR

“Elimizdeki istihbari bilgilere, saldırıyı düzenlemek için kullanılan silahlara ve profesyonelliğe baktığımızda İran’ın sorumlu olduğunu görüyoruz. Bölgede bu karmaşık saldırıyı düzenleyecek kaynak ve yeteneğe sahip herhangi vekil bir grup yok. Bu saldırı, İran’ın ABD ve ortaklarına karşı düzenlediği tehlikeli saldırılardan sadece bir tanesi. Bu provoke edici saldırılar, denizcilikteki ‘sefer özgürlüğü’ kurallarının yanı sıra uluslararası barış ve güvenliğe açık bir tehdit oluşturmaktadır.”

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in konuya ilişkin “Bu sabaholanları tanımlamak için şüpheli ifadesi bile yetersiz kalır.” açıklamasına da tepki gösteren Pompeo, “Dışişleri Bakanı Zarif bu durumu komik bulabilir ama dünyadaki kimse böyle görmüyor.” dedi.

ABD YAPTIRIMLARI VAR

Pompeo, İran’ın düzenlediği saldırıların arkasında ABD’nin Tahran’a uyguladığı “maksimum yaptırım kampanyası” olduğunu belirterek, “İran’ı doğru zamanda müzakere masasına geri getirmek ve oluşturduğu çeşitli tehditleri bertaraf eden geniş bir anlaşmaya teşvik etmek için tüm ekonomik ve diplomatik yaptırımlarımız devam edecek. İran diplomasi ile hareket etmeli, terör, katliam ve gasp ile değil.” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Perşembe sabahı ABD donanmasının 5. filosu, Umman Körfezi’nde iki ayrı petrol tankerinden gelen yardım çağrılarına yanıt verdiğini açıklamıştı.

Bölgesel yayın kuruluşları, Norveç’e ait Front Altair ve Japonya’ya ait Kokuka Courageous adlı gemilerde patlamalar meydana geldiğini ve yangın çıktığını aktardı. Gemilerin işletmecileri, iki geminin toplam 44 mürettebatının güvenli bir şekilde tahliye edildiğini söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı