Gündem

ABD için korkutan koronavirüs açıklaması: Bir kasırga geliyor!

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken bu kez de mutasyona uğrayan türü ortaya çıktı. ABD’nin önde gelen epidemiyologlarından Michael Osterholm, İngiltere’den gelen koronavirüs türünün 6 ila 14 hafta içinde ABD’de hızla yayılacağı uyarısında bulundu. Osterholm, “Bir kasırga geliyor. Bu büyük dalga yüzünden sesimizi yükseltmemiz ve bunu anlamamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalık Araştırma ve Politika Merkezi Direktörü Michael Osterholm, NBC kanalına verdiği röportajda, Kovid-19’un ABD’deki gidişatına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

‘ÖNÜMÜZDEKİ 6 İLA 14 HAFTA İÇİNDE HIZLI ARTIŞ YAŞANACAK’

Osterholm, “Gerçek şu ki, İngiltere’den gelen bu yeni varyantta önümüzdeki 6 ila 14 hafta içinde hızlı bir artış yaşanacak. Eğer bu gerçekleşirse, ülkede daha önce hiç tecrübe etmediğimiz bir şeyi göreceğiz.” ifadesini kullandı.

“BİR KASIRGA GELİYOR”

Osterholm, Kovid-19’un İngiltere’den gelen yeni türünün tehlikesine, “Bir kasırga geliyor. Bu büyük dalga yüzünden sesimizi yükseltmemiz ve bunu anlamamız gerektiğini düşünüyorum.” sözleriyle dikkat çekti.

ABD Başkanı Joe Biden’in başkanlık geçiş ekibinde de Kovid-19 danışma kurulu üyesi olarak yer alan Osterholm, yeni türün ülkede hızla yayılmasından dolayı aşılama stratejisini değiştirilmesi ve ikinci dozları vermek yerine birinci doz aşının daha çok insana bir an önce ulaştırılması gerektiğini savundu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) 15 Ocak tarihli açıklamasında, Kovid-19’un İngiltere’de ortaya çıkan türünün daha bulaşıcı olduğuna ve ülkede hızla artabileceğine dikkat çekilmişti.