GündemManşet

ABD Başkan adayı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ayasofya kararını değiştirmesini istedi!

Kasım ayında yapılacak olan ABD başkanlık seçimlerinde Başkan Donald Trump'ın rakibi Demokrat Partili rakibi Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek, "Ayasofya kararını değiştirmeye çağırıyorum. Ayasofya'nın tekrar müze olarak hizmet vermesini ve herkesin kullanımına açık olmasını diliyorum" dedi.

Tüm dünyanın merakla beklediği ABD başkanlık seçimlerinde Başkan Donald Trump’ın rakibi olan Demokrat Partili rakibi Joe Biden, yeniden camiye çevrilerek ibadete açılan Ayasofya konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Ayasofya kararını değiştirmeye çağırıyorum. Ayasofya’nın tekrar müze olarak hizmet vermesini ve herkesin kullanımına açık olmasını diliyorum” dedi.

“DOĞU AKDENİZ KONUSUNDA TÜRKİYE’YE BASKI YAPILMALI”

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerilimine ve NATO’nun attığı adımlara ilişkin konuşan Biden, “NATO’nun Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilimi düşürme çabasını ve iki ülke arasındaki çatışmayı önleyici mekanizmanın kurulması doğru adımlardır. Trump yönetimi, diplomasi için alan oluşturmak amacıyla, Türkiye’ye Yunanistan’a karşı kışkırtıcı eylemlerden kaçınması için Türkiye’ye baskı yapmalı” ifadesini kullandı.

“AYASOFYA YENİDEN MÜZE OLSUN”

Reuters’ın haberine göre; Ayasofya’nın camiye çevirilerek ibadete açılmasına ilişkin de yorum yapan Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Ayasofya kararını değiştirmeye çağırıyorum. Ayasofya’nın tekrar müze olarak hizmet vermesini ve herkesin kullanımına açık olmasını diliyorum” dedi.