Gündem

AB Afganlı Mülteciler İçin Maddi Yardımda Bulunacak

Taliban gücünden kaçan Afgan mülteci akını dur durak bilmiyor. Taliban müdahalelerinin artmasıyla Afganistan’da göçler başladı. Günde 1000 Afgan vatandaşının ülkeyi terk ettiği düşünülüyor. Komşu ülkelere akın akın göç eden Afgan vatandaşlarının favori göç noktalarından biri de Türkiye.

Afgan mültecilerin ülkelerine girişini durdurmak isteyen AB, maddi destek sağlayacak. Taliban gücünün bakısından ve ekonomik sebeplerden kaçan göçmenlerin sınırlarına dayanmasını durdurmak isteyen AB Kabil Hükümeti’ne maddi destek sağlayacak. AB, yalnızca Kabil Hükümetine de değil komşu ülkelere de maddi yardımda bulunacak.

Euronews Türkçe’nin haberine göre; Konuyla ilgili Reuters haber ajansına konuşan iki AB yetkilisi ve bir diplomat, henüz düzenlenme aşamasındaki maddi yardım paketinin öncelikli olarak Afganistan ve komşu ülkeler Pakistan ile İran’a verileceğini söyledi.

AB Komisyonu konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, mali yardımdaki amacın memleketlerinde yaşamaya devam eden ve yasa dışı yollarla başka ülkelere göç etmeyi düşünen Afganistan ve komşu ülke vatandaşlarını ikamet ettikleri bölgede tutmak olduğu ifade edildi.

AB, 2021’de Afganistan’a yardım amacıyla toplamda 57 milyon euroluk mali destek bütçesini kabul etmişti. Söz konusu ek yardımların sonbahar mevsiminden önce sağlanamayacağı ve AB üyesi ülkelerin onayını beklediği belirtiliyor. Afganistan’dan Türkiye’ye Mülteci Akını (egehaber.com)