30 Mart 2015 Pazartesi 14:23
Didim’in Sorunları Farklı Açılardan Görüşüldü
Didim Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde her ay gerçekleşen 6. Didim Turizm Yatırım Zirvesi değerlendirme toplantısının mart ayı oturumu gerçekleştirildi.
Kaymakam İskender Yönden toplantıyı gündemin ilk maddesi olan Milet Antik Kenti, Apollon Tapınağı ve İlyas Bey Camii için yapılan UNESCO başvurusunda gelinen sürecin değerlendirilmesi konusuyla açtı. Konu hakkında Ticaret Odası Strateji Geliştirme Komisyonu Başkanı ve Meclis Üyesi Ali Hikmet Atilla bilgiler paylaştı ve Ticaret Odasının yürüttüğü hazırlık çalışmalarını anlattı. Hazırlıkların tamamlanarak başvurunun bakanlığa bizzat elden verilmesine karar verildi.
Gündemin 2. Maddesinde GEKA’nın 2015 çağrı dönemi için kurumlar hazırlığını yürüttükleri projeler hakkında bilgiler paylaştı. Didim Ticaret Odası ve DİTAB’ın proje hazırlıkları konusunda sunumları izlendi. Gündemin 3. Maddesinde Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve Strateji Komisyonu Üyesi Celal Gümüş, kent estetiği için çatılar hakkındaki fikirlerini paylaştı. Kaymakam İskender Yönden bu konunun ayrı bir toplantı olarak ve tüm yapı unsurlarını da kapsayacak şekilde bir toplantıda ele alınmasını önerdi.
Gündemin son maddesinde Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ tarafından Başbakan’ın katılımıyla TOBB tarafından organize edilen 8. Sanayi ve Ticaret Şurasında Didim adına İletecekleri problemler olan Didim’e kurvaziyer gemilerin yanaşabileceği yolcu iskelesi ihtiyacı, yeni bir hastane kazandırılması talebi, Didim’e üniversite yerleşkesi ihtiyacı, yapımı devam eden bölünmüş yol çalışmaları tamamlanması, akabinde yatırım programına alınan Yeniköy ve Akköy üzerinden Didim’e ulaşan yolda da yatırım gerçekleşmesi talebi, Kültür ve Turizm Bakanlığının destinasyonlar listesine Didim’in bağımsız bir başlıkta yer alması talepleri hakkında bilgiler paylaşıldı, diğer kurumlardan öneriler alındı.
Ayrıca Aydın İli Oda Borsaları güç birliği toplantısında öne çıkan ilçemizi de yakından ilgilendiren il bazında taleplerimiz olan İlin batı tarafında Didim’e yakın mesafede havaalanı yapılması, İlimizin demiryolu ağının geliştirilerek mevcut doğu batı yönünde uzanmasının yanında İlçemizin de olduğu güzergahtan Milas Güllük limanı ve Bodruma uzanması, Menderes nehrinin ıslahı sağlanarak turizm ve ulaşım amaçlı kullanımının gerçekleşmesi talepleri hakkında bilgiler paylaşıldı.
Didim Ticaret Odası Meclis Salonunda Didim Kaymakamı İskender Yönden başkanlığındaki toplantıya; Ev Sahibi Ticaret Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ, Meclis Başkanı Hilmi Yıldırım, Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, DİTAB Başkanı Sevinç Karataş, İnşaat Mühendisleri Odası Didim Temsilcisi ve Ticaret Odası Meclis Üyesi Ömer Vela, Didim Turizm Danışma Birimi Sorumlusu Ali Yeler, ADÜ Didim MYO Adına Öğr. Gör. Evrim Kamacı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve strateji geliştirme komisyonu üyesi Gürol Çelik, Strateji Geliştirme Komisyonu Başkanı ve Meclis Üyesi Ali Hikmet Atilla, Yönetim Kurulu ve Strateji Geliştirme Komisyonu üyeleri Mekin Subaşı ve Celal Gümüş katıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.