10 Mart 2015 Salı 14:58
Didim’de Koordinasyon Kurulu Toplandı
Didim Ticaret Odası ev sahipliğinde her ay yapılan kurumlar arası koordinasyon ve 6. Didim Turizm Yatırım Zirvesi Sonuç Raporu Değerlendirme Ticaret Odası Meclis Toplantı Salonunda gerçekleşti.
Didim Kaymakamı İskender Yönden’in açtığı toplantının ilk gündem maddesinde Didim Ticaret Odası’nın Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne ilçemizin üç önemli değeri Apollon Tapınağı, Milet Ören yeri ve İlyas bey Külliyesi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması için yaptığı başvuru yazısı ve alınan cevap görüşüldü. Başvuru hakkında bilgi veren Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ, nasıl bir sürecin işleyeceğini katılımcılarla paylaştı. Milet Müze Müdürü Hasibe Akat İslam, eserler hakkında bilgiler vererek UNESCO kriterlerinden hangilerine uyduğu hakkında fikirlerini aktardı.
Kaymakam Yönden Ticaret Odasının UNESCO başvurusu ve bakanlıktan gelen cevabı içeren bir yazı ile son durumun Didim Kaymakamlığı, Milet Müze Müdürlüğü ve Üniversiteye bildirilmesini, kurumlar tarafından bir ay içinde geçici listeye alınmak için gerekli dokümanların toplanmasını istedi. Katılımcılar Apollon Tapınağı için yapılan başvuruya Kutsal Yolun da dahil edilip edilemeyeceği hakkında fikir alışverişinde bulundular.
Gündemin ikinci maddesinde 15 Nisan 2015 - 22 Nisan 2015 arası gerçekleşecek Turizm haftasında yapılacak etkinlikler için öneriler dile getirildi. Didim Ticaret Odası Strateji Komisyonu Başkanı ve Meclis Üyesi Hikmet Atilla ve Turizm Danışma Birimi Yetkilisi Ali Yeler geçen yıl yapılan etkinlikler hakkında bilgiler verdiler. Katılımcılar bu yıl yapılabilecek etkinlikler hakkında bilgi paylaşımında bulundular. Ulusal basında da gündem oluşturacak ses getirecek etkinliklerin yapılması konusunda fikir birliğine varıldı. Katılımcılar Turizm Haftasın da yapılacak etkinlikler konusun da kurumların öneriler sunmasını, Turizm Danışma Biriminin süreci yürüterek 27 Mart tarihinde yapılacak toplantıya kadar hazırlıkların tamamlamasına karar verdi.
Gündemin üçüncü maddesinde 6. Didim Turizm Yatırım Zirvesi Sonuç Raporunun 4. maddesi kapsamında Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ Didim bölünmüş yolunda sanayiden uslu sitesi kavşağına kadar olan bölgede ağaçlandırma faaliyetlerinin yürütülmesi için karayolları ile yaptıkları protokol hakkında bilgiler paylaştı. Ağaçların alımını yakında gerçekleştireceklerini ve ağaçları geniş katılımlı bir aktivite ile dikmek istediklerini belirtti. Turizm etkinlikleri kapsamında da aynı alanda ağaç dikiminin gerçekleşmesine karar verildi.
KAYMAKAMLIKTAN 2 BİN AĞAÇ
Didim kaymakamı İskender Yönden de Kaymakamlık olarak Orman Müdürlüğünden 2 bin adet fıstık çamının alındığını ve planladıkları bölgelere dikileceğini söyledi. Gündemin Dördüncü maddesinde Bekir İşlek’in Didim’de zeytincilik hakkında yayına hazırladığı ’’Didim’de zeytini meltemler sular’’ isimli kitap hakkında bilgi verdi. Kitabın basımı için Didim Ticaret Odası’na sponsor olmasını teklif ettiğini belirtti. Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ da konunun 17 Martta gerçekleşecek meclis toplantısında değerlendirileceğinin belirtti. Toplantının son kısmında taraflar ilçe tanıtımı hakkında DİTAB’ın hazırladığı sunumu izledi. İlçenin markalaşması konusunda fikir alışverişinde bulundu.
Toplantıya Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ Milet Müze Müdürü Hasibe Akat İslam, DİTAB Başkanı Sevinç Karataş, TURSAB Didim BYK Başkanı ve DİTAB Danışmanı Tahir Tayyar Cengiz, Didim Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Gürol Çelik, Didim Strateji Komisyonu Başkanı, Meclis Üyesi ve Didim TÜRSAB Genel Sekreteri Ali Hikmet Atilla, Yönetim Kurulu Üyesi ve Strateji Geliştirme Komisyon Üyeleri; Celal Gümüş ve Mekin Subaşı, Meclis Ve Komisyon Üyesi Veysel Ece, Didim Belediyesi Kültür Servisi sorumlusu Umut Kasan Karabacılı ADÜ Didim Meslek Yüksekokulunu Temsilen Aysel Gülen, Turizm Danışma Birim Yetkilisi Ali Yeler ve Didim 1. Noteri Bekir İşlek katıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.