25 Haziran 2015 Perşembe 14:56
Didim Ticaret Odasından Belediyeye Sert Cevap
Didim Ticaret Odası yönetim kurulu yaptığı yazılı açıklamada Belediyenin ticari bir kuruluşa aracılık ederek gerçekleştirdiği Ramazan etkinliklerini sert bir dille eleştirdi.
Konuyla ilgili Ticaret Odası Yönetim Kurulunca yapılan yazılı açıklamada Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın beyanatları de eleştirilirken şu ifadelere yer verildi; “Geçtiğimiz hafta 17.06.2015 tarihinde yönetim kurulumuzun Belediyenin ticari bir kuruluşa aracılık ederek ve yapılan organizasyonun kalitesizliğinden de sadece ticari amaçlar gözetilerek yapıldığı anlaşılan ramazan etkinlikleri hakkında belediye yönetimine ilettiği rahatsızlığını aynı gün basınla da paylaşılmıştır. Didim Belediye Başkanı Sayın Ahmet Deniz Atabay yazdığımız resmi yazıya değil de bir gazetenin sorusuna lütfederek bizimle beraber benzer açıklama yapan diğer kurumları da içine katarak gaile almadığını ve cevap vermeyeceğini söylemiş, sonrasında da soruyu soran gazetenin yarım sayfasını işgal edecek kadar açıklama yapmıştır. Öncelikle belirtmek isteriz ki bizim yaptığımız beyanat sadece bizi bağlar bununla beraber ilçedeki esnafları temsil eden iki meslek örgütünün, üyelerinin hakları mevzubahis olunca yaptıkları açıklamalar birbiriyle aynı olmasından daha doğal bir şey yoktur. Bir siyasi partide bizle aynı görüşleri paylaşarak benzer açıklamalar yapabilir. Bu Belediye Başkanımızın mensubu olduğu parti de olabilir. Söz konusu açıklamada ilk iddia kendimizi gündemde tuttuğuyla alakalıdır. Bizim yaptıklarımız ve söylediklerimiz gerek yerel medyada, gerekse ulusal medyada kendine her zaman yer bulur. Bunun için özel bir çaba göstermemize gerek yoktur. Kaldı ki beyanat verdiğimiz konu üyelerimizle birebir ilişkilidir. Kurumumuzla doğrudan alakalı olmayan ama vatandaşta karşılığı olan belediyemizin yetişemediği, yapamadığı, üstesinden gelemediği, çözemediği birçok konu Didimli herkesin malumudur. Bu konuları irdeleyen deşen herkes yerel basında manşetlerde çok rahat yer bulabilir. Odamız bardağa dolu tarafından bakmaktadır. Bizim prensibimiz yapılmayan - yapılamayanları değil yapılanları gündeme getirmektir. Beyanat verdiği gazetede bile bu yılbaşından bu tarafa otuzun üzerinde haberimiz yayınlanmıştır. Bu bile buna ihtiyaç duymadığımızın göstergesidir.
“TALEP GELMEDİ”
İkinci iddia da yaptıkları ve beyanat verdikleri gazete ile paylaştıkları duyuruya çok titiz aramalarımıza rağmen internet sayfalarında haber ve duyuru başlıklarında rastlanamamış belediyenin resmi sosyal medya hesabından paylaşıldığı anlaşılan davetin bizim yaptığımız açıklamalardan üç gün sonra ve etkinliklerin başladığı 20 Haziran tarihide yapıldığı anlaşılmıştır. Bu konuda bize böyle bir talep gelmemiştir. Kaldı ki Bizim üç gün önce esnafa zarar vereceğini ifade ettiğimiz bir etkinliği duyurmamız söz konusu değildir. Bu ilanın şark kurnazlığıyla tepkileri yumuşatmak amacı ile alelacele verildiği ayan beyan ortadadır.
“BAŞKANIMIZIN HER DEFASINDA SAĞLAMAK ÜZERE NAMUS SÖZÜ VERDİĞİ EŞİTLİK PRENSİBİNE AYKIRIDIR”
Bundan önce lüzum gördüğümüz hallerde belediyemizin yaptığı etkinlikleri tüm üyelerimize duyurduğumuz bizimle irtibatta olan tüm halkımızın malumudur. Son olarak yaklaşık bir ay önce 19 Mayısta yapılacak rekor denemesi belediyemizden gelen rica ile hiç vakit kaybedilmeden üyelerimize mesaj gönderilerek duyurulmuştur. Bu gibi etkinlikleri birçok belediyenin yaptığı doğrudur. Fakat bu belediyelerden hiç biri böylesine kalitesiz bir organizasyon gerçekleştirmemiştir. Umumi Tuvaleti bile olmayan bir alanda Lavabosu bile olmayan çadırların içerisinde gıda maddeleri yapılmakta ve satılmaktadır. Bu durum Altınkum Sağlıklaştırma ve Güzelleştirme projesinin ve yaya yönetmeliğinin gerekçelerinden biri olan açık alanlarda gıda maddelerinin konulmaması prensibine ve ayrıca sayın başkanımızın her defasında sağlamak üzere namus sözü verdiği eşitlik prensibine aykırıdır.
Hadi gıda maddelerinin satışını bir kenara koyalım, bu güne kadar hangi ramazan etkinliğinde iç çamaşırı satışı yapıldığı görülmüştür. İlçeye kalite getirmek için radikal adımlar atan ve bizim de bir çok durumda destek verdiğimiz Belediyemizin bu organizasyonda bu noktaya sürüklenmesi şunu göstermektedir ki; eğer bile bile inatla geri adım atılmamak istenmiyor ve hatada ısrar edilmiyorsa ticari amaçlarla yapılan ve bu etkinliğin belediyenin kontrolünden çıkarak organizasyon şirketinin inisiyatifine geçtiği anlamı çıkmaktadır. Nelerin yapılmadığını konuşacak olursak Bize neyi duyuracağımızı ve hangi konularda fikir paylaşmamızı öğreten belediyemiz, ilçemiz için son derece önemli olan tanıtım konusunda odamız tarafından hazırlanarak GEKA desteği alan projemizdeki tanıtım başlıkları hakkında görüş istediğimiz yazımıza bile cevap vermeye lütfetmemiştir. Biz her zaman ilçe adına yapılan olumlu adımların yanında zarar verecek adımların karşısında olduk. Belediyemize yaptığı birçok işte destek verdik. Elimizden gelen neyse onu ortaya koyduk. Hiç bir zaman kavganın zıtlaşmanın tarafı olmadık. Belediyeden de ricamız 2800 ticaret erbabının temsilcisi olduğumuzu unutmamasıdır. Onların haklarına bir ihlal veya bizzat bu üyeler arasında adaletsizlik olması durumunda onların hakkını savunmak görevimizdir. Başkanımızdan ricamız kopardığı bu bağları onararak Tüm Didimlilerle beraber biz ticaret erbaplarının da başkanı olduğunu bize hissettirmesidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.