10 Aralık 2015 Perşembe 10:07
ADÜ’de “Osmanlı Döneminde Aydın; Kurumlar Ve Kültür” Paneli Yapıldı
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Osmanlı Kurumları ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi, “Osmanlı Döneminde Aydın; Kurumlar ve Kültür” konulu panel düzenlendi.
ADÜ Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen panele ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ın yanı sıra İl Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Panelde Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Erdoğdu, ADÜ Osmanlı Kurumları ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tanju Demir, ADÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Aysun Sarıbey Haykıran konuşmacı olarak yer aldı.
Prof. Dr Mehmet Akif Erdoğdu, Osmanlı döneminde Aydın’a ait en eski dokümanların Fatih dönemine dayandığını, 1940 yılında Himmet Akın’ın ‘Aydınoğulları Tarihi Hakkında Bir Araştırma’ adlı doktora tezinin Aydın ile ilgili yapılan ilk çalışma olduğunu söyledi. Osmanlı döneminde tutulan tapu tahrir defterlerinde bölge halklarının isimleri, aşiretleri, köyleri, mezraları ve ödedikleri vergilere kadar her türü detay bilgi içeren belgeler olduğunu kaydeden Prof. Dr. Erdoğdu, Aydın ili mufassal defterlerinde de ilimize ait bilgilerin bulunduğunu belirtti.
ADÜ Osmanlı Kurumları ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tanju Demir de, Merkezin çalışmalarıyla ilgili de bilgi verdiği konuşmasında şimdiye kadar merkez bünyesindeki çalışmaları sosyal bilimlerin diğer alanlarından da yararlanarak yürüttüklerini söyledi. Doç. Dr. Demir, “Çalışmalarımızda; Edebiyat, Sanat Tarihi, Tarih, Sosyoloji gibi bilim dallarıyla birlikte hareket ettik. Osmanlı Kurumları medeniyetine baktığımız zaman bulunduğumuz çevreden hareket edersek bize daha çok faydası olacağına inandığımızdan biz Aydın’dan yola çıktık. Yrd. Doç. Dr. Bülent ÇELİK ile beraber 17-18 yüzyılda Osmanlı’nın idari ve mali alanlarında Aydın’la ilgili önemli çalışmalar yaptık. Köprülüler döneminde meydana gelen bir takım değişikliklerin bu bölgeye bu coğrafyaya neler getirdiğini yazdık. 623 yıllık büyük bir devletin kültür ve medeniyetini anlatmak için çok sözümüz var. Biz tarihçiler olarak Osmanlı’yı 623 yıl yazsak, 623 yıl anlatsak bitiremeyiz” dedi.
“19. Yüzyılda Aydın’da Yönetim ve Yöneticiler” başlıklı sunumu izleyicilerle paylaşan Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aysun Sarıbey Haykıran ise, geçmişten günümüze Aydın’ı anlattı. Karaosmanoğlulları, Cihanoğulları ve İlyaszade ailelerinin Aydın üzerindeki etkinliklerini ve Aydın’ın gelişmesinde ve gerilemesinde etkilerini de anlatan Haykıran, ‘Aydın Eyalet Fikrinin Ortaya Çıkışı’ ve ‘Aydın-İzmir Çekişmesi ile Aydın’ın Eyalet Merkezliğini Kaybedişi’ gibi önemli ve ilgi çekici konu başlıklarını da izleyenlerle paylaştı. Aydın Vilayetinin en geniş sınırlarına II. Meşrutiyet sonrasında ulaştığını vurgulayan Haykıran, 5 sancaktan oluşan Aydın Vilayetinin zamanla kan kaybedişini ve İzmir’in bölgedeki ticaret ana merkezi oluşuyla Aydın’ın ekonomik ve sosyal olarak kaybettiklerini de anlattı.
Konferans sonunda gerçekleşen soru cevap bölümünün ardından ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Prof. Dr Mehmet Akif Erdoğdu, Doç. Dr. Tanju Demir ve Yrd. Doç. Dr. Aysun Sarıbey Haykıran’a teşekkür belgesi takdim etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.