Gündem

9 günlük sokağa çıkma yasağı mı geliyor? Kritik tarih 18 Mayıs!

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerde Türkiye her hafta yeni bir tedbir alarak vaka sayısını en aza indirmeye çalışıyor. 18 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak Kabine Toplantısı'nın gündeminde 9 günlük sokağa çıkma yasağı olacak. İşte detaylar...

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs salgını 200’den fazla ülkede tehdit haline geldi. Koronavirüsün 11 Mart’ta ilk resmi vaka olarak Türkiye’de görülmesinin ardından, her geçen gün koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni önlemler alınmaya başladı.

KABİNE TOPLANTISI’NDA KARAR VERECEK
Koronavirüs salgını ülkemizde etkisini sürdürmeye devam ederken, son günlerde vaka ve can kaybı sayısında düşüş yaşanmaya başlandı. Bu pozitif grafikte, alınan sokağa çıkma yasağının etkisinin büyük olduğu düşünülürken, Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bilim Kurulu tavsiyelerini değerlendirip 18 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda son kararı vermesi bekleniyor.

9 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YOLDA MI?
Konuyla ilgili tartışmaları, Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşe yazısına taşıdı. Mayıs’ta başlayıp 1 Haziran’da bitecek 9 günlük bir sokağa çıkma kısıtlamasının seçenekler arasında yer aldığını belirtti.

KRİTİK TARİH 18 MAYIS
9 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının en son seçeneklerden biri olduğunu iddia eden Selvi, verilerin yakından takip edileceğini ve kararın 18 Mayıs’taki kritik Bakanlar Kurulu toplantısında alınacağını yazdı.