GündemManşet

81 ili ilgilendiriyor: 15 Mart Pazartesi günü açıklanacak!

Türkiye’de corona virüsü salgınında kontrollü normalleşme dönemine geçildi. Bu kapsamda illerin risk durumlarına göre farklı kısıtlamalar uygulanıyor. Risk durumu düşük olan illerde yasaklar esnetilirken, çok yüksek riskli illerde birçok kısıtlama uygulanmaya devam ediliyor. Normalleşme döneminin ardından ise vaka sayılarında önemli yükselişler görüldü. Bu nedenle 15 Mart Pazartesi günü yapılacak olan Kabine Toplantısı ardından yeni tedbir kararları ile ilgili açıklama yapılması bekleniyor.

Türkiye’de ilk kez 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü salgının birinci senesi doldu. Bu sene Mart ayında salgında kontrollü normalleşme dönemine geçildi. Bu kapsamda 81 il düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak kategorilere ayrıldı. İllerin risk durumuna göre birçok kısıtlamaya ise esneklik getirildi. Ancak kısıtlamaların kaldırılmasından bu yana artan vaka sayıları nedeniyle yeniden yasak gelmesi konusunda endişeler yaşanıyor.

Peki, sokağa çıkma kısıtlamaları geri mi dönüyor? Kafe ve restoran gibi işletmeler yeniden mi kapanacak? 15 Mart Pazartesi günü Kabine Toplantısı yapılacak. Yapılan toplantının ardından alınacak tedbir kararlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Türkiye’de corona virüsü son durum

Sağlık Bakanlığı 13 Mart corona virüsü vaka tablosuna göre bugün 150 bin 98 test uygulandı. Yapılan testler sonucunda 15 bin 82 vaka tespit edildi. Hasta sayısı 841 olarak kaydedilirken, vefat sayısı 65 olarak açıklandı. Bugün hastalıktan kurtularak sağlığına kavuşanların sayısı ise 15 bin 287 olarak belirtildi.