Kamu

81 ilde iş arayanlara günlük 89 TL ödeme yapılıyor!

Türkiye’de istihdamı arttırmak amacıyla İŞKUR çeşitli projeler yürütüyor. Bu projelerden biri de işbaşı eğitim programı. Bu kapsamda İş arayan statüsünde programa katılan vatandaşlara İŞKUR tarafından günlük 89,4 TL ödeme yapılıyor.

Türkiye’de pek çok vatandaş İŞKUR’un programları hakkında yeterinde bilgi sahibi değil. Öte yandan İŞKUR işsizlerin mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri, teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmeleri ve çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla İşbaşı eğitim programı düzenliyor. Programa İş arayan statüsünde programa katılan vatandaşlara İŞKUR tarafından günlük 89,4 TL ödeme yapılıyor. Eğitim programı günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü ve 45 saati geçmeyecek şekilde düzenleniyor. Programa katılmak için başvuru şartlarını sağlayan vatandaşların başvuruları 81 ilden kabul ediliyor.

Ödemeler ne kadar?

Programa katılan öğrencilere 67,05 TL,

İşsizlik ödeneği alanlara 44,7 TL,

İş arayan statüsündekilere 89,4 TL ödeme yapılıyor.

İşbaşı Eğitim Programlarından Yararlanma Şartları

Belirtilen şartları sağlayan vatandaşlar işbaşı eğitim programlarına katılabilmektedir.

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

15 yaşını tamamlamış olmak,

İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,

Emekli olmamak,

Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,

İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

Belirtilen şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilmektedirler.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedirler.

İŞKUR’un yıl sonuna kadar 500 binin üzerinde genç ve kadına, işbaşı eğitimleri ve aktif işgücü hizmetlerinden yararlandırarak meslek edindirmeyi amaçladığı öğrenildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu