Gündem

81 ilde bugün başladı! 4 gün boyunca sürecek

Koronavirüsle mücadele devam ederken, vaka sayıları ülke genelinde tırmanışa geçti. Vakaların artmasıyla denetimler de yoğunlaştı. İçişleri Bakanlığı, dün akşam 81 il valiliğine 'Covid-19 Denetimleri' konulu genelge gönderdi. Bu kapsamda 4 gün boyunca 26­- 27­- 28­- 29 Kasım tarihlerinde sıkı koronavirüs denetimleri gerçekleştirilecek. 

Türkiye’de koronavirüse vakalarında ciddi oranda artış aşanıyor. Vakaların tırmanışa geçmesiyle birlikte denetimler de yoğunlaştı. İçişleri Bakanlığı, dün akşam 81 il valiliğine ‘Covid-19 Denetimleri’ konulu genelge gönderdi. Bu kapsamda 4 gün boyunca 26­- 27­- 28­- 29 Kasım tarihlerinde sıkı koronavirüs denetimleri gerçekleştirilecek.

Koronavirüs denetimleri başladı. Toplu ulaşım araçları tek tek durdurularak denetlendi. Sürücü ve yolcular maske takılması ve sosyal mesafeye uyulması konusunda uyarıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği ‘Covid-19 Denetimleri’ konulu genelge kapsamında, tüm Türkiye’de 4 gün sürecek koronavirüs denetimi yapılacağının açıklamasının ardından Eskişehir’de de denetimler yapıldı. İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi ekipleri, trafiğin yoğun olduğu Yunusemre, İkieylül, Şair Fuzuli, Sakarya Caddesi ile Yılmaz Büyükerşen, Atatürk ve Nabi Avcı bulvarlarında kontrol noktası oluşturdu. Belediye otobüsleri, taksi ve dolmuşları durduran ekipler, sürücüler ile yolcuların maske kontrollerini ve HES kodu sorgulamalarını yaptı.

4 GÜN BOYUNCA YOĞUN DENETİM

Koronavirüsle mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelde, ülke genelde 4 gün boyunca tüm il ve ilçelerde, vali ve kaymakamların koordinasyonunda; başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşların kalabalık şekilde bulunabildiği yerlere yönelik yoğunlaştırılmış denetimler yapılacağı belirtildi. Genelgede, toplu ulaşım araçlarının tek tek kontrol edileceği, özellikle yolcu kapasite sınırlaması, HES kodu ibrazı, maske takma zorunluluğu ve ulaşım araçlarında gerekli hijyen/temizlik tedbirlerinin alınması hususlarına ağırlık verileceği aktarıldı. Her bir pazar yeri için ayrı ayrı olmak üzere pazar yeri yöneticisinin, ilgili yerel yönetimler tarafından belirleyeceği ve valilik/kaymakamlıklarla ivedi şekilde paylaşılacağı ifade edildi. Genelgede, salgınla mücadeleye yönelik alınması gereken tedbirlerden ve belirlenen kurallara uyulmasından sorumlu olacak pazar yeri yöneticilerinin, denetim ekipleriyle iletişiminin ve koordinasyonunun etkin şekilde sağlanacağı vurgusu yapıldı.

AVM’LERDE SIKI KORONAVİRÜS DENETİMİ

Genelgede yer alan bilgiye göre; AVM’lere yönelik denetimlerde alışveriş merkezi içerisinde aynı anda bulunabilecek kişi sayısı ve çalışma saatleri kısıtlamalarına uyulması hususlarına ağırlık verilecek. Alışveriş merkezlerinin denetiminde daha önce illere gönderilen genelge kapsamında alışveriş merkezi klima ve filtreleme sistemlerinin bakımı ve filtre değişimlerinin düzenli olarak yapılıp yapılmadığı hususunun özellikle denetleneceği aktarıldı.

Genelgede ayrıca, “Vali ve kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasındaki koordinasyon sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak ve uygulamada aksaklığa meydan verilmeyecek” ifadesi yer aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu