EkonomiKamu

81 ilde başvurular kabul ediliyor: Kadınlara günlük 110 TL ödeme yapılıyor!

Türkiye’de birçok kişi kendisine iş arıyor. İş arayan vatandaşlara ise çeşitli destekler veriliyor. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işsizlerin mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri, teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmeleri ve çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla program düzenliyor. Söz konusu programa başvurular 81 ilde kabul ediliyor. Ayrıca İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan, İş Kulübü faaliyetlerinden faydalanan ve akabinde işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 110 TL zaruri gider ödemesi yapılıyor.

İŞKUR vatandaşların iş tecrübesi kazanması için İşbaşı eğitim programı düzenliyor. Söz konusu programa, 15 yaşını tamamlamış olanlar, kuruma kayıtlı işsiz olanlar, emekli olmayanlar, Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olanlar, programdan önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmayanlar, işverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmayanlar, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olanlar faydalanabiliyor.

Günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü ve 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlen eğitimlere katılanlara İŞKUR tarafından ödemeleri gerçekleştiriliyor.

Ne kadar ödeme yapılıyor?

1. İş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 108,68TL, öğrenciler için 81,51TL, işsizlik ödeneği alanlar için 54,34TL zaruri gider ödemesi,
2. İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan, İş Kulübü faaliyetlerinden faydalanan ve akabinde işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 110 TL zaruri gider ödemesi,
3. Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 115 TL zaruri gider ödemesi,
4. İmalat sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi,
5. Genel sağlık sigortası primi,
6. İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz tarafından işbaşı eğitim programı süresince karşılanmaktadır.

Ayrıca İşbaşı eğitim programı katılımcılarına program sonunda, katıldıkları programa ilişkin bilgileri gösteren İşbaşı Eğitim Programı Sertifikası verilmektedir.

Program ne kadar sürüyor?

Program bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MEB Hayat Boyu Öğrenme Modüllerinin asgari süresinden az olmayacak şekilde ve diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor.