EkonomiGündem

8 trilyon dolarlık yatırım! Türkiye orta koridor ile geliyor

Türkiye orta koridor ile geliyor. 8 trilyon dolarlık yatırım yapılması bekleniyor. Çin-Avrupa hattında Kuzey Koridoru dolunca gözler Türkiye’nin de olduğu Orta Koridor’a çevrildi. Türk firmaları Orta Koridor’da kara terminallerine yatırım yapmaya başladı.

Son dakika | Türkiye orta koridor ile geliyor! 8 trilyon dolarlık yatırım bekleniyor

Koronavirüs pandemi sürecinde  tedarik zincirinde kırılmalar bir yana arz-talep dengesizliği nedeniyle navlun fiyatları tavan yaptı, konteynerlere ulaşılamaz hale geldi. Batı-Doğu hattındaki ticarette alternatif rotalar arar durumdayken bir taraftan  da demiryolu alternatifi çok daha fazla talep edilir hale geldi. Çin’den Avrupa’ya kadar uzanan Kuşak Yol Projesi’nin Kuzey Koridoru doldu taştı. Bu nedenle hızla gelişen ve Türkiye’den geçen Orta Koridor’a talep artıyor. Orta Koridor’a yapılacak yatırımların toplamda 8 trilyon doları bulması bekleniyor.

Son dakika | Türkiye orta koridor ile geliyor! 8 trilyon dolarlık yatırım bekleniyor

Ulaştırma altyapısı için de 40 milyar dolarlık yatırım yapılacağı belirtiliyor. Kuzey Koridoru’nun kapasitesini doldurduğunu, artık farklı alternatiflerin  ön plana çıktığını açıklayan Pasifik Eurasia Lojistik Uluslararası Pazarlama Müdürü Ahmet Burak İçen, “Şimdi Orta Koridor ve Türkiye ön plana çıkıyor. Bizim Çin’den gelen yükler için Türk Cumhuriyetleri üzerinden ürün sevkiyatı yapmamız konusunda talep artıyor. Türkiye’nin doğusunda demiryolları altyapısı ve kuru liman olarak adlandırılan yükleme boşaltma ve gümrükleme sahaları oldukça iyi durumda. Bunlara kuru limanlar (dry port) diyoruz. Bizim de Türkiye’de şu anda kuru limanımız var. Bu tesislere yenileri de eklenecek” şeklinde konuştu.

Son dakika | Türkiye orta koridor ile geliyor! 8 trilyon dolarlık yatırım bekleniyor

“Demiryolu bir adım öne çıkıyor”

Pazarlama Müdürü Ahmet Burak İçen, Deniz ve diğer taşıma yollarındaki sorunun demiryolu taşımalarına yaradığını da belirten İçen, “Fiyat olarak deniz yolundaki navlunların altındayız. Türkiye’den Çin’e 2 bin dolar gibi bir rakam var. Çin’den Türkiye’ye maliyet ise 12 bin dolar düzeyinde. Belirlenen bir tarife var. O tarifenin üzerine çıkılmamaya çalışılıyor” şeklinde konuştu. Denizyolu ile olan fark fazla olmasa da yer bulma açısından demiryolu bir adım öne çıkıyor.

Son dakika | Türkiye orta koridor ile geliyor! 8 trilyon dolarlık yatırım bekleniyor

“Avrupa’nın en büyüğü”

Taşımacılık firmalarından ve demiryoluna uzun yıllardır yatırım yapan Arkas da bu alanda yeni projelere hazırlanıyor. Biri kuzeyde ve diğeri güneyde olmak üzere iki kara terminali yatırımına başlamayı planlayan Arkas Holding’in Liman ve Terminal Hizmetleri Grup Başkanı Özgür Kalelioğlu “Kocaeli, Kartepe’de Railport isimli kara terminali kurma çalışmalarına yaklaşık 15 yıl önce başlamıştık. Arazileri peyderpey satın alarak toplamda 265 bin metrekarelik bir saha oluşturduk ve üzerine intermodal lojistik terminali dediğimiz tren ve karayolu bağlantılı bir liman kuruyoruz. Railport yatırımını Alman ortağımız alanında Avrupa’nın en büyüğü Duisport ile gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Son dakika | Türkiye orta koridor ile geliyor! 8 trilyon dolarlık yatırım bekleniyor

 

Railport projesi kapsamında, Uzak Doğu’dan Avrupa’ya deniz yoluyla yaklaşık bir ayda gelen yükleri, Türkiye  üzerinden 12 ile 15 gün arasında direkt servis olarak ulaştırabileceklerini belirten Kalellioğlu, “Avrupa’dan Çin’e yapılan taşımalarda önemli bir lokasyonda, demir yolu ve kara yolu entegre hizmet verecek olan Railport, bir prototip ve sektörde ilk olacak. Railport’un faaliyete geçtikten çok kısa bir süre sonra sektörün öncüsü olarak multi-modal taşımacılığı hızla geliştireceğine ve önünü açacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.
Son dakika | Türkiye orta koridor ile geliyor! 8 trilyon dolarlık yatırım bekleniyor

“150 milyon dolar yatırım”

Railport içerisinde 750 metrelik uluslararası trenlere yükleme-boşaltma hizmetlerinin verileceği altı demiryolu hattı; tahliye, yükleme ve depolama gibi alanlar olacağını da belirten Kalelioğlu, “Büyük bir alan oluşturulacak. 150 milyon dolar yatırım ile üç fazdan oluşan proje tamamlandığında yıllık 1.5 milyon ton açık yük, 360 bin TEU konteyner, 120 bin adet araç ve 125 bin tır dorsesi elleçleme kapasitesi ile hizmet verecek. İlk etap inşaatı Kasım 2021’de başlayan Raliport’ta 2023 yılının son çeyreğinde operasyonun başlaması hedefleniyor” dedi.