Teknoloji

8 Mart’a kadar cep telefonuna bu mesaj gelenler dikkat!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne sayılı günler kala cep telefonunda WhatsApp mesajlaşma uygulaması bulunan herkesi ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Buna göre, telefon dolandırıcıları Adidas’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hediyesi olarak 1 milyon çift ayakkabı verdiğini içeren WhatsApp mesajı yollayarak kişisel bilgilerinizi ele geçirebilirler.

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp Türkiye’de milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu nedenle kişisel verileri ele geçirmek isteyenler tarafından zaman zaman uygulama üzerinde ne olduğu belirsiz linkler dolaşabiliyor. Son olarak uygulamada, “Adidas Kadınlar Günü hediyesi! Adidas 1 milyon çift ayakkabı veriyor!” başlıklı bir mesajın dolaştığı ortaya çıktı.

Söz konusu mesajı alanlara siber güvenlik uzmanları tarafından uyarılar yapıldı. Bitdefender’ın Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, mesajla birlikte gönderilen “adidasshoe(nokta)buzz” linkine kesinlikle tıklanmaması gerektiği uyardı.

Ayrıca Akkoyunlu kişisel bilgilerinin ele geçirilmesini istemeyen kullanıcılara şu bilgilendirmelerde bulundu.

1- Bir mesaj içeriğinde resmi logoların olması o mesajın gerçekten o kurumdan geldiği anlamına gelmez.

2- WhatsApp mesajı sizden yalnızca iletideki linke tıklamayı istese bile tıklamayın. Teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse ve size sunduğu ödül gösterdiğiniz çabadan oldukça büyükse, kesinlikle bir oltalama mesajıdır.

3- Kampanya ve hediye gibi bir mesaj içeriği gördüğünüzde bilgileri, şirketin kendi web sitesine girerek kontrol edin.

4- Bu tür saldırılardan korunmak istiyorsanız, tüm cihazlarınızda sizi kimlik avı, dolandırıcılığı ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyabilecek mobil bir güvenlik çözümü kullanın.