Gündem

7,2 Şiddetinde Deprem Bekleniyor ! Kritik Açıklama Yapıldı

Prof. Dr. Naci Görür beklenen deprem hakkında açıklamalarda bulunarak Silivri çıklarında olan son iki depremin, kırılması beklenen ve kırılırsa en az 7,2 şiddetinde deprem üreteceği düşünülen Kumburgaz fayının batı ucunda meydana geldiğini vurguladı.

Prof. Dr. Naci Görür beklenen depremler hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Naci Görür açıklamalarında Türkiye’de kentsel dönüşümün müteahhitlerin yolunu açtığını, afet ve risk yönetiminde eksikliklerin bulunduğun ifade etti.

Bunun yanı sıra kendilerinin depremin zamanını bilmediğini ancak bir yer bilimci olarak endişe ettikleri hususları dile getirdiklerini vurguladı.

Bilim Akademisi Üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür açıklamalarında 99 depremi olmasaydı bugün Marmara’da depremin bekleniyor olmayacağını sözlerine ekledi.

NACİ GÖRÜR’ÜN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Naci Görür açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Hem Düzce hem Gölcük depremleri, Marmara depremini tetikledi. Beklediğimiz deprem halihazırda tetiklenmiştir. 99 depremleri olmasaydı, biz bugün Marmara’da deprem bekliyor olmayacaktık.

Anadolu, iki fay boyunca (Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu Fayı) Yunanistan’a doğru her yıl 2, 2.5 santim gelir. Bu hareket durmaz, durdurulamaz. Bu mekanizma en son 13 milyon yıl önce gerçekleşti, daha da devam edecek. O hareket devam ederken bir yerde takılır, kayalar gerilir, eninde sonunda patlar, deprem olur. Bunu şunun için söylüyorum, özellikle Gölcük depremi, o zaman zarfında Marmara’nın altındaki kabuğa 220 – 250 senede birikmesi gereken enerjiyi yükledi. Zaten gerilmişti, Marmara’nın altındaki arz kabuğu çatırdamaya başladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu