Gündem

7 bin liraya çalışacak yerli çoban aranıyor!

Gençler artık asgari ücret ve sigorta şartıyla da olsa köyden uzaklaşmayı tercih ediyorlar. Hal böyle olunca çobanlık yapacak gençler bulunamayınca bu işi yabancı uyruklu kişiler devralıyor.

Çoban ve 150 koyun kayıplara karıştı - Saray GazetesiSaray Gazetesi

Erzurum’da hayvancılıkla uğraşanlar dolgun maaş karşılığı bile olsa çalışacak kişiler bulamadıklarını belirtiyor. Köylüler çareyi kendi hayvanlarını otlatmakta veya yabancı uyruklu çoban getirmekte buluyor. Aziziye İlçesi Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman, “Erzurum’da büyükbaş hayvan sayımız 900 bine ulaştı. Hayvanın çok olması çoban ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Benim bölgemde 100 tane köy var ve hepsinde hayvancılık var. Merada hayvancılık yaptığımız için çoban ihtiyacımız var. Kendi köylerimizde çoban bulamıyoruz. Iğdır, Ağrı gibi çevre illerden çoban getirmekle birlikte yabancı uyruklu Afgan, Suriyeli çoban buluyoruz” diye konuştu.

"Gençlere kız bile vermiyorlar, onlar da köyden kaçıyor"

“7 bin liraya rağmen çalışacak çoban yok”

Gençlerin köyde yaşamak yerine başka işler tercih ederek uzaklaşmasında birçok neden olduğunu belirten Karaman, şunları söyledi:

“Hayvancılık bölgesiyiz ama şehir merkezine yakınız. Gençleri köyde tutamıyoruz. Köyde duran gençlerin herhangi bir sosyal aktivitesi olmuyor. Şehirde yaşamak istiyorlar. İhtiyarların da çobanlık yapma şansı yok. Köyde duran gençleri artık evlendiremez olduk. Çobana kimse kız vermek istemiyor. Gençler asgari ücretle, sigortalı bir işte çalışarak evlenip yuva kurma hayaliyle köyden uzaklaşıyor. Hükümetimiz, köydeki insanları köyde tutmak için çalışma başlattı. Gençleri çobanlık yapmaya teşvik etmemiz lazım. Eğer devlet sigortasını öder ve maaşını verirse bu insanları tutabiliriz. Hem işsizlik oranı azalır hem de gençleri elde tutmuş oluruz. Şu an en düşük çoban maaşı 6-7 bin lira arasında değişiyor. Öyle çobanlar var ki bir yılda 150 bin lirayla memleketlerine dönüyorlar. Buradaki yerli insanları nasıl elde tutabiliriz bunu planlamamız lazım” dedi.

Kurumsal olmayan genç nüfusun işgücü durumu, 2019

Kaynak: TÜİK, Hanehalkı İşgücü İstatistikleri, 2019