Gündem

7.7’lik depremden sonra korkutan artçılar devam ediyor: Flaş açıklama yapıldı!

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 10 ili birden yıkan depremin ardından artçılar devam ediyor. Kandilli Rasathanesi tarafından artçılarla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada, artçılar bir yıl süreceği belirtildi.

Kandilli Rasathanesi Bölgesel Deprem Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Prof. Doğan Kalafat, artçı depremlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kalafat, “Artçı depremler bir yıl içerisinde büyüklükleri ve sıklıkları azalarak bitecektir. Bu süreç içerisinde vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmaları çok önemlidir” dedi.

Katıldığı programda beklenen Marmara depremine ilişkin 2001 yılında hazırladığı çalışmayı hatırlatarak öngörülerde bulunan Prof. Doğan Kalafat şu açıklamaları yaptı:

“Marmara’da Kuzey Anadolu fayının Kuzey Kolu üzerinde 7.2 büyüklüğünde bir deprem olacağını söyleyebiliriz. Elbette bu depremin ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil ama bölgedeki büyük depremlerin tekrarlanma periyotlarına bakarak istatistiksel tahminlerde bulunabiliriz. Bu istatistiksel veriler bize Marmara’da, 2030 yılına kadar yüzde 64, 2050 yılına kadar yüzde 75 ve 2090 yılına kadar yüzde 95 oranında büyük bir deprem yaşanacağını gösteriyor.”

‘DEPREMLERDEN DERS ÇIKARMALIYIZ’

Prof. Doğan Kalafat geçen her zamanın çok değerli olduğunu vurgulayarak, cümlelerini şöyle sürdürdü:

“Geriye kalan zaman diliminde depreme hazırlıklar yapmalı ve depremlerden dersler çıkarmalıyız. Yaşadığımız bu felaketler bize şehirlerin depreme dayanıklı bina stokları ile rehabilite edilerek toplumun bilinçlenmesi gerektiği mesajını vermiş olmalıdır.”