Gündem

7.6 büyüklüğünde deprem bekleniyor: Tarih ve büyüklük verildi!

Büyük deprem uyarısı geldi. 7.6 büyüklüğünde deprem bekleniyor. Deprem uzmanı önemli açıklamalarda bulunarak uyarı yaptı. Deprem ve zemin mekaniği uzmanı Serhat Durmuş, beklenen büyük İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda bulundu. Durmuş, depremle ilgili tarih ve büyüklük açıklaması yaptı.

Düzce’de 23 Kasım tarihinde meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremin ardından beklenen büyük İstanbul depremi akıllara geldi. Bu deprem endişeye neden olurken, uzman isimler de önemli açıklamalarda bulundu. Deprem uzmanı Serhat Durmuş, 3 yıl içinde İstanbul’da 7.2 ile 7.6 büyüklüğünde deprem beklediğini duyurdu.

CNN Türk’te yer alan habere göre, konuyla ilgili açıklama yapan deprem ve zemin mekaniği uzmanı Serhat Durmuş “Yarın deprem olma ihtimali İstanbul’da yüzde 70. Deprem olmayan her yıl, bu yüzde 2,5 oranında artmaya devam ediyor. Büyük İstanbul depremi artık çok daha yakın. En son 2019 Eylül’de 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu deprem neticesinde Orta Marmara Çukuru’nda kilitlenme zonu dediğimiz noktada hareketlenme başladı. Jeofizikçilerin aslında endişe duydukları şey bu.” dedi.

TARİH VE ZAMAN VERİLDİ

Durmuş bu soruya yanıt olarak “Benim öngörüm şu; önümüzdeki 3 yıl içerisinde mutlaka ciddi bir deprem bekliyorum. 7.2 ile 7.6 büyüklüğü arasında bir deprem bekliyorum. Bu aralığı verme sebebim de şu; Orta Marmara Çukuru’ndaki kilitlenme zonunda meydana gelecek olan depremin yaratabileceği enerji bu. Biz bunun üzerine çalışmalarımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

DEPREM HAZIRLIKLARI VE ESKİ YAPILAR NE DURUMDA?

Durmuş konuyla ilgili “İstanbul’da yaklaşık 1 milyon 528 bin 768 tane bina var. Bu binaların yüzde 70.2’si kötü durumda ve yıkılma ihtimali var. Kesin yıkılma ihtimali olanların bina sayısı ise 192 bin bina.” şeklinde konuştu.

İstanbul depremi öncesi uzmanlar bina stoklarının bir an önce yenilenmesini önerdi. Aksi takdirde megakentin acı bilançoyla karşı karşıya kalabileceği ifade edildi.