Gündem

6.8'lik Elazığ depreminde ölü ve yaralı sayısı kaç oldu?

24 Ocak 2020 Cuma günü 20.55’te Elazığ 6.8 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Meydana gelen deprem Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Ağrı, Ankara, Hatay, Irak ve Suriye’de de hissedildi. Bölgede şiddetli depremin ardından acı haberler gelmeye başladı. Gelen son dakika bilgisine göre, ölü sayısı 14’e yükseldi. Elazığ’da 8, Malatya’da 6 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Yaralı sayısı ise 225..

Elazığ Akpınar Mahallesi mühtarından alınan bilgiye göre Elazığ’da depremin büyük olmasından dolayı 10 binanın yıkıldığı bildirilirken, farklı yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre. bölge köylerinde bir çok kerpiç evin yıkıldığı belirtildi. 

Elazığı’da 8, Malatya’da 6 olmak üzere 14 kişinin hayatını kaybettiğini bildiren yetkililer, köylerden can kaybı olup olmadığına dair bir bilgi henüz gelmediğini belirtiler ama Elazığ merkezde çok sayıda yaralı olduğu ve yaralıların hastaneye kaldırıldığı ve bir çok enkazda yaralıların çıkarılmaya çalışıldığı belirtildi. 

ELAZIĞ BELADİYESİ’NDEN SOSYAL MEDYADAN KAN ÇAĞRISI

Elazığ Belediyesi’nin resmi Twitter adresinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hastanelerde tedavi gören vatandaşlarımız için çok acil kan ihtiyacı bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın kan vermeleri için hastanelere gitmelerini önemle rica ederiz. Acil müdahale araçları trafik yoğunluğu sebebiyle çalışamamaktadır. Tüm vatandaşlarımızın şahsi araçlarıyla trafiğe çıkmamalarını, toplu taşıma araçlarını kullanmalarını önemle rica ederiz.”

Kandilli Rasathanesi: 40 km’lik bir hattın kırıldığını düşünüyoruz

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi de depremin büyüklüğünü 6,6, derinliğini ise 5 kilometre olarak verdi. Kurumların büyüklük değerleri arasındaki fark her iki kurumun da depremin büyüklüğünün ölçümüyle ilgili farklı bir değeri baz almasından kaynaklanıyor. Kandilli, Richter ölçeği olarak da bilinen yerel büyüklüğü (ML) gösteren veriyi kullanırken, AFAD ise büyüklük göstergesi olarak moment büyüklüğünü (Mw) veriyor.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, depremle ilgili yaptığı bilgilendirme toplantısında. “Şu andaki verilere göre 6,6 büyüklüğünde bir deprem oldu. Şiddeti ise merkeze yakın yerlerde 7 şiddetinde bir deprem oluyor” dedi.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Özener, bölgenin sismik olarak aktif bir bölge olduğunu hatırlatırken, şunları söyledi: “Yaklaşık 40 km’lik bir hattın kırıldığını düşünüyoruz. Bölgede tarihi depremlere baktığımızda, son 500 yılda olan depremlere baktığımızda 7,4’e kadar olan depremler var. Bölge oldukça aktif bir deprem. Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bir bölge ve böyle depremler olması doğal. 1900’dan 2019’a kadar olan depremlere baktığımızda 5 ile 5,9 arasında çok sayıda deprem var. “

Özener, artçı depremlerin bir hafta boyunca sürebileceğini belirtip “Hasarlı binalar girmekten kaçınmakta fayda var” uyarısını yaptı.

AFAD: 28 çalışma grubu faaliyete geçirildi

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, depremin ardından 28 çalışma grubunun faaliyete geçirildiği belirtildi.

AFAD’ın açıklamasında, “Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir” denildi.

AFAD, hasarlı yapılara girilmemesi, telefon görüşmelerinde web tabanlı uygulamaların ve SMS’lerin kullanılması, doğalgaz, su vanaları ile elektrik şalterlerinin kapatılması ve yolların yardım araçları için boş bırakılması çağrısı yaptı.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, olası ihtiyaç için hastanelere ilave kan tedarik planlaması yapıldığını açıklarken, Savunma Bakanı Hulusi Akar da herhangi bir ihtiyaç halinde yardım etmek üzere askeri birliklerin hazırlıklarına devam ettiğini söyledi.

BÜYÜKLÜĞÜ 1999 DEPREMİNE YAKIN

1999 yılında Türkiye en uzun gecelerinden birini yaşamıştı. Dehşetin boyutları, gündüz ortaya çıkmış ve yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmişti. 24 Ocak akşamı yaşanan Elazığ merkez üslü deprem, 7,5 büyüklüğündeki 1999 depremini hatırlattı. Büyüklüğü 6.8 olarak açıklanan deprem uzun süreli bir paniğe beden olurken, vatandaşlar sokaklara akın etti. İlk belirlemelere göre binada çatlaklar tespit edilirken, haber şu ana kadar can kaybı bildirilmedi.

SON DEPREMLER

AFAD’dan yapılan son dakika açıklamasına göre Elazığ’da saat 20.55’te 6.8 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Kısa süreli paniğe neden olan deprem çevre illerden de hissedildi..

Bir cevap yazın