EkonomiGündem

650 TL ödeme yapılıyor: Paralar PTT üzerinden veriliyor!

Hesaplara 650 TL para yatıyor. Eşi vefat eden kadınlara 2 ayda bir destek sağlanıyor. Bu hakka sahip olan kadınların başvuru yapmaları halinde 2 ayda bir hesaplarına 650 TL yatıyor. Paralar PTT üzerinden ya da ATM’lerden çekiliyor.  Peki, dul aylığı başvurusu nasıl yapılır? Dul maaşı hangi durumlarda kesilir?

Başvuruda bulunan ve eşi vefat etmiş kadınlara 2 ayda bir 650 TL ödeme yapılıyor. Paralar PTT’den ya da ATM’lerden çekilebiliyor. Eşi ölen kadınların mağduriyet yaşamaması için devlet tarafından destek sağlanıyor. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan kadınlar için de devlet yardım yapılıyor. İlgili vakıflar aracılığı ile kadınlara para ve sosyal destek yardımı sağlanıyor.

ÖDEMELER NASIL YAPILIYOR?

Para PTT şubelerinden alınıyor. Sosyal Yardım Kartı’yla ATM’lerden çekim yapılabiliyor. Ancak kolluk kuvvetleri virüsle mücadele kapsamında bu ödemeyi evlere getiriyor.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?

Eşi vefat etmiş kadın vatandaşlar resmi ikametgahlarının olduğu il/ilçe sınırları içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na (kaymakamlık içinde oluyor) başvuru yapınca süreç başlıyor. Başvuruda nüfus cüzdanı dışında herhangi bir belge istenmiyor.

Kocası ölen kadınlar, talep ederlerse muhtaçlık durumları inceleniyor. Kadın muhtaç olarak tespit edilirse, sivil toplum kuruluşları, Belediyeler ve kaymakamlıklara, sosyal yardımlardan yararlanabilmek için başvuruda bulunabiliyorlar.

EŞİ ÖLEN KADINLAR HANGİ HAKLARA SAHİP OLUYOR?

Eşi vefat eden kadınlar çalışmıyor ve herhangi bir güvencesi bulunmuyor olsa bile devlet tarafından belli bir miktar ödeme yapılıyor. Dul maaşı iki ayda bir 650 TL olarak ödeniyor. Kocası ölen kadınlar, eşlerinin son çalışmış olduğu kuruluşun doldurması gereken prim gün sayısı yeterli ise ölüm aylığı hakkı kazanıyor. Sigorta, ölen kocanın emekli olması halinde, kocasının emekli maaşının bir kısmını dul maaşı olarak da verebiliyor.

İKİ MAAŞ ALMA HAKKI

Eşi vefat eden kadın, ölen babasının da emekli aylığını alabiliyor. Buradaki önemli nokta, ölen koca ve ölen babanın bağlı oldukları sigortaların farklı olması.

DUL MAAŞI NEDEN KESİLİR?

Dul maaşı alan kadının maaşı yeniden evlenmesi durumunda kesiliyor. Ayrıca dul maaşı alınabilmesi için kişinin çalışmıyor olması gerekiyor.