Gündem

65 yaş ve üzeri vatandaşlar sokağa çıkabilecek mi? 

Alınan bilgilere göre gündemde 65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkma konusu yer alıyor. Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerden biri de 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı olması üzerine Türkiye normalleşme sürecine girmeye başlarken 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı sürelerinde 2 saatlik dışarı çıkabilmeleri planlanıyor.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından alınan önlemlerden biri 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklanmıştı. Türkiye’nin koronavirüs salgınında normalleşme takvimine girmeye başlaması ile gündemde 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma yasaklarının kalkıp kalkmayacağı belirleniyor.

İLK NORMALLEŞME GENELGESİ
Koronavirüsle mücadele devam ederken; önümüzdeki günlerde bazı tedbirlerin kaldırılmasına yönelik ‘ilk’ normalleşme genelgesinin yayınlanması bekleniyor. Türkiye Gazetesi’nin haberine göre; hükûmet tarafından hazırlanan genelgeyle, Türkiye’de 7,5 milyonun üzerinde olan 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik bazı esneklikler getirilmesi planlanıyor.

Bu kapsamda genelgede, 65 yaş ve üzeri vatandaşların, hafta sonları alınan sokağa çıkma yasağı kısıtlaması sırasında cumartesi ve pazar günleri iki saatliğine belirlenen kurallar çerçevesinde dışarı çıkabilmesine imkân tanınacağı belirtiliyor.Ancak söz konusu uygulamanın 15 Mayıs’tan sonra faaliyete geçeceği aktarılıyor.