GündemSağlık

65 Yaş üzerinde buna neden olabilir: Biontech aşısı için flaş uyarı!

Türkiye’de ilk kez 2020 yılında tespit edilen corona virüsü, dünyada milyonlarca kişinin enfekte olmasına neden olmuştu. Bu kapsamda ülkeler virüse karşı aşılama çalışmaları başlattılar. Corona virüse karşı uygulanan Biontech aşısı hakkında ise flaş bir iddia ortaya atıldı.

Pandemi ilan edilen corona virüsü salgınında, milyonlarca kişiye çeşitli aşılar uygulandı. Söz konusu aşılar ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Son olarak, Amerikan Hastalıkla Mücadele ve Engelleme Merkezi (CDC) ile Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)

Biontech aşısı ile ile ilgili uyarıda bulundu.

Karar’da yer alan habere göre, Yapılan incelemeler sonucu 65 yaş ve üzeri kişilerin Pfizer/BioNTech’in güncellenmiş aşısını yaptırdıktan 21 gün sonra damar tıkanıklığına dayalı felç olabileceği tespit edildi.

Bu kapsamda yapılan açıklamada ise daha büyük kapsamlı çalışmalarda ve diğer ülkelerin veri tabanı incelemesinde böyle bir uyarının çıkmadığı ve konunun daha fazla araştırılması gerektiği belirtildi. Öte yandan Pfizer ve BioNTech, yaşlılarda damar tıkanıklığı kaynaklı felç ihtimali hakkında bilgilendirildiklerini açıkladı. Durumun şu aşamada klinik bir risk oluşturmadığı belirtilirken, bilginin kamuoyuyla paylaşılmasının önemine dikkat çekildi.