Gündem

65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma tarihleri açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koronavirüs salgınında alınan önlemlerde 65 yaş üzeri 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirildiğini duyurmuştu. Bunun üzerine Türkiye koronavirüs salgınında alınan tedbirlerle başarı elde edince normalleşme sürecine başlanmıştı. Kabine toplantısının ardından Erdoğan basın mensuplarına 65 yaş üstü ve 20 yaş altına belli günler ve saatlerde dışarı çıkabileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koronavirüs ile mücadele kapsamında kaine toplantısının ardından basın mensuplarına Mayıs ayında başlanacak 1. kademeli normalleşme maddelerini duyurdu.

BELİRLİ GÜN VE SAATLERDE DIŞARI ÇIKABİLECEKLER
20 yaş altı ve 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı tam olarak kaldırılmadı. Ancak yeni kararlar doğrultusunda 65 yaş üstü ile 20 yaş altına belirli gün ve saatlerde sokağa çıkma izni verildi. Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan kararları açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “İlk müjdemiz 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz” diyerek kararı duyurdu.

65 YAŞ VE ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA GÜNLERİ

Bu hafta sonu Pazar günü saat 11.00 ile 15.00 arası 65 yaş üstüne sokağa çıkma izni verildi. 65 yaş üstü vatandaşlar 4 saat boyunca sokağa çıkıp evlerine yürüme mesafesinde dolaşabilecekler.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA GÜNLERİ

20 yaş altı gençler için ise sokağa çıkma izni iki grup halinde uygulanacak.İlk uygulama bu çarşamba günü başlayacak.0-14 yaş grubu hafta içinde 13 Mayıs çarşamba günü, yine 11 – 15 saatleri arasında yürüme mesafesiyle dışarı çıkarılabilecek. 15 – 20 yaş ise, 15 Mayıs cuma günü yine aynı şartlar ve saatlerde dışarı çıkabilecektir.