Kamu

65 yaş üstü vatandaşlara 2021’de 864 TL ödeme yapılıyor!

Türkiye’de 65 yaş üstü vatandaşların ekonomik mağduriyet yaşamaması için devlet maaş ödemesi yapıyor. Ancak 2021’de 864.89 TL olarak belirlenen yaşlılık maaşını alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Peki, yaşlılık aylığı şartları nelerdir?

Pandemi döneminde birçok vatandaş devlet tarafından vatandaşlara sağlanan sosyal destek ödemelerini araştırıyor. Devlet 65 yaş üstü dar gelirli vatandaşların mağduriyetini önlemek için maaş ödemesi yapıyor. 2021’de 65 yaşını dolduran bir vatandaş bu sene ödemeden faydalanma şansına sahip olur. 864.89 TL olarak aylık olarak verilen ödemenin ise bazı şartları bulunuyor.

65 Yaş aylığı şartları nelerdir?

Hiçbir sosyal güvence bulunmaması (SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı) (4A,4B,4C)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

Aylık gelirin muhtaçlık sınırının altında olması

65 yaşını doldurmuş olmak

Ayrıca Nafaka alanlar ve dönemin brüt asgari ücretin üçte birinden daha fazla geliri olanlar yaşlılık maaşı alamazlar.

Yaşlılık aylığına başvurular nasıl yapılır?

Yaşlılık aylığı almak isteyenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunabilirler. Yaşlılık aylığı almak isteyen vatandaşların şu belgelere sahip olması gerekir:

Başvuru sahibinin kimlik belgesi,

Sosyal güvencesi olmadığını belgelemesi,

Hane içerisinde yaşayanların kimlik bilgileri,

Muhtaçlık belgesi

Öte yandan SGK, Anayasa Mahkemesi’nin ilgili kararı üzerine 81 ile yeni bir genelge gönderdi. Söz konusu genelgede 65 yaş üstünün yaşlılık aylığı alabilmesi için işten ayrılma şartının devam ettiğini duyuruldu.