Gündem

65 yaş üstü sokağa çıkma saatleri hangileri? 65 yaş üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Türkiye’de corona virüsü salgını sonrası normalleşme dönemine geçildi. Bu dönemde 11 Mart tarihinden sonra alınan pek çok yasak kararı kaldırılırken, 65 yaş üstü vatandaşlara belirli saatler arasında sokağa çıkma izni getirildi. Peki, 65 yaş üstü sokağa çıkma saatleri hangileri? 65 yaş üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle 65 yaş üstü ve 20 yaş altına sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti. Normalleşme döneminde pek çok yasağa esneklik getirilirken 65 yaş üstü vatandaşların ise belirli saatler arasında sokağa çıkabileceği duyurulmuştu.

65 yaş üstü vatandaşlar hangi saatler arasında sokağa çıkabilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 65 yaş üstü vatandaşların 10:00 ile 20:00 saatleri arasında dışarı çıkabileceklerini duyurmuştu. Ayrıca 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, “Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi” almak şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebiliyorlar.

Seyahat izin belgesi nasıl alınacak?

65 yaş üstü vatandaşlar seyahat izin belgesini “Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı”ndan ya da e-Devlet üzerinden alabilecekler. 65 yaş grubu vatandaşlar risk grubunda değerlendirildikleri için gittikleri yerleşim yerinde 1 ay kalmaları gerekiyor.