GündemKamu

6 ilde belediye eliyle insan kaçakçılığı yapıldığı tespit edildi ve soruşturma başlatıldı!

İçişleri Bakanlığı 6 ilde belediye eliyle insan kaçakçılığı yapıldığını tespit ettiklerini ve bu insan kaçakçılığı ile ilgili geniş çaplı soruşturma başlattıklarını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Malatya’da AK Partili Yeşilyurt belediyesi eliyle 45 kişinin gri pasaportu (Hizmet pasaportu) ile Almanya’ya bir proje kapsamında gönderildi ama gönderilen 43 kişinin geri dönmediği anlaşılmıştı. Bu olayı ilk kamuya yansıtan CHP Milletvekili Veli Ağbaba, başka belediyelerinin de aynı şekilde yurt dışına elaman gönderdiklerini ifade etmişti. Bu iddialar ve olayların gün yüzüne çıkması ile birlikte İçişleri Bakanlığı 12 Mart’ta bir soruşturma başlatmış ve mülkü müfettişler görevlendirilmişti. İlk olarak 2 personelle birlikte Malatya Vali yardımcısı görevden alınmıştı.

SORUŞTURMA AÇILAN BELEDİYELER

Soruşturmalar Malatya Yeşilyurt ilçe belediyesi ile başlamıştı ancak bugün bu insan kaçakçılığı soruşturmalarına Balıkesir-Gömeç, Adıyaman-Gölbaşı, Burdur-Yeşilova, Yozgat-Yerköy, Şanlıurfa-Suruç, Ordu-Korgan belediyeleri de bu soruşturmalara dahil edildi. CHP, Elazığ Baskil belediyesinde de bu durumun olduğunu dile getirilmişti ancak Baskil belediyesi bu soruşturma kapsamına alınmadı.

Soruşturmanın detayları önümüzde ki günlerde belli olacak. Yeni görevden alınmaların olup olmayacağını ileriki günlerde göreceğiz.