İzmir Haberleri

5 termik santral daha kapandı! Baca filtresiz santraller mühürleniyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından termik santrallere yönelik yapılan uyarıya uymayan 5 termik santral daha mühürlendi. Kütahya, Sivas, Zonguldak, Manisa ve Maraş’taki termik santraller, bacalarında filtre olmaması dolayısıyla mühürlendi. 15 termik santrale baca filtrelerinin takılmasını erteleyen yasa teklifi AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilmişti. Çevrecilerin tepkisine yol açan yasa teklifini Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra veto etmişti. Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından bu doğrultuda termik santrallere uyar gitmiş ve baca filtrelerinin takılması zorunlu hale getirilmişti. 31 Aralık tarihine kadar geçerli olan uyarıya uymayan termik santrallere ise mühür vuruldu.

KÜTAHYA’DA 2 SANTRALE MÜHÜR

Kütahya’nın Tavşanlı ve Seyitömer ilçelerinde bulunan 2 termik santral,jandarma ekipleri tarafından mühürlendi.

SİVAS

Sivas’ın Kangal ilçesinde, özel bir şirket tarafından işletilen termik santral, tanınan süre içinde filtre ile ilgili şartları sağlayamadığı gerekçesiyle mühürlendi.

ZONGULDAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatıyla, Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Elektrik Santrali’nde (ÇATES) üretim, bacalara filtre takılmaması nedeniyle durduruldu. Termik santral mühürlendi.

MANİSA

Manisa’nın Soma ilçesinde faaliyet gösteren Soma Termik Santrali’ne giden bakanlık yetkilileri gerekli çevre yatırımlarını tamamlamadığı tespit edilen santralin kömür giriş kapılarını mühürledi. Kömür girişinin kesildiği santralin faaliyetleri “geçici faaliyet belgesi” alıncaya kadar durdu.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesindeki Afşin- Elbistan A Termik Santrali, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince mühürlenerek faaliyeti durduruldu.
 

Bir cevap yazın