EkonomiGündem

5 Nisan’a kadar uzatıldığı duyuruldu: Yüz binlerce kişinin dikkatine!

Yüzlerce kişiyi yakından ilgilendiren bir duyuru yapıldı. Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin verilme süresi uzatıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından karar duyuruldu. Normalde 31 Mart tarihinde verilmesi gereken Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin süresi 5 Nisan tarihine kadar uzatıldı.

5 NİSAN’A KADAR UZATILDI

Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 31 Mart gün sonuna kadar verilmesi gereken 2022 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin 5 Nisan Çarşamba gün sonuna kadar uzatılması kararlaştırıldı.

Ayrıca yine 31 Mart’a kadar verilmesi gereken 2023/Şubat dönemine ilişkin “Form Ba” ve “Form Bs” bildirimlerinin verilme süresinin 7 Nisan Cuma günü sonuna kadar uzatılması kararı alındı.

Elektronik defter uygulamasına dahil olanlar tarafından oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemi’ne yüklenmesi gereken Elektronik Defter Beratlarının yüklenme süresi de 7 Nisan Cuma gün sonuna kadar uzatıldı.