Ekonomi

5 Ayda 520 fabrika açıldı! 110 bin vatandaşa yeni iş imkanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ergene Çevre Koruma Projesi, Derin Deşarj Hattı B Tüneli Işık Göründü Merasimi'nde önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de salgına rağmen ilk beş ayda 520 yeni fabrika açıldığını duyuran Erdoğan, 110 bin vatandaşa yeni iş imkanı doğduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan video konferans yöntemi ile Ergene Çevre Koruma Projesi, Derin Deşarj Hattı B Tüneli Işık Göründü Merasimi’ne katıldı. Burada gündem hakkında önemli açıklamalarda da bulunan Erdoğan Türkiye’de corona virüsü salgınına rağmen organize sanayi bölgelerinde ilk 5 ayda 520 yeni fabrika açıldığını duyurdu. Erdoğan açıklamalarında, “110 bin vatandaşa yeni iş imkanları doğacak.” İfadelerini kullandı.

Türkiye’nin 2018 yılında maruz kaldığı kur, faiz, enflasyon saldırını püskürtüp yeniden yükselişe geçtiği dönemde salgına yakalandığını belirten Erdoğan, Mayıs ayından itibaren kayıpların telafi edileceğini açıkladı.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Bilindiği gibi ülkemizin 25 nehir havzasından biri olan Ergene havzası 1,5 milyon vatandaşımıza ev sahipliği yapıyor. Bu havzada pek çok tarım ürünü yetişiyor.

Havzanın korunmasıyla ilgili yatırımlar öncelikle yerel yönetimlerin sorumluğundadır.

Bölgedeki yerel yönetimler senelerce bu havzanın korunması konusundaki hassasiyeti göstermedi. Biz kötü gidişatı durdurmak için Ergene Havzası Eylem Planı’nı devreye aldık.

Karşımıza bütün canlılar için tehlike oluşturan vahim bir tablo çıktı. Ergene havzası eylem planını devreye aldık. Yaklaşık 2,5 milyar liralık bir harcamayla kararlılıkla harekete geçirdik.

1 milyon 238 bin dekar alanı sulayacak 25 sulama projesinden 24’ü hizmete girdi. Sanayicilerin üstüne düşeni yerine getirmesi önemliydi.

Temizlenen suların Marmara Denize deşarj edilmesi için derin deşarj projesini başlattık. Ağustos ayından temizlenen suların ilk deşarjı yapılacak.

Tünelin içinde yerli ve milli tünel açma makinemiz ‘Lale’ var. Türkiye bu makineleri üreten 8 ülkeden biridir. Yerli ve milli tünel açma makinesi ‘lale’ ile ışığı göreceğiz. Diğer tünel Ekim ortasında tamamlanacak. Her şeyden önemlisi Ergene hayata dönecek.

Türkiye salgın döneminde sağlık alanında mücadele verirken kalkına alt yapısını önemli projelerini de ihmal etmemiştir. Pek çok yatırımı salgına rağmen tamamladık. Tüm sanayi tesislerimiz önemli bir atılım hazırlığı içindedir.

İlgili Makaleler