Depremler

5.0 deprem sonrası ‘Bölge sıkışıp yükseliyor’ diyerek açıklama yaptı!

Türkiye’de deprem endişesi devam ediyor. Birçok ilde vatandaşlar büyük bir deprem ile karşılaşıp karşılaşmayacaklarını merak ediyor. Deprem uzmanları ise konu ile ilgili yeni açıklamalarda bulunuyor. Son olarak Prof. Dr. Naci Görür, Van’da meydana gelen deprem sonrası Prof. Dr. Naci Görür twitter üzerinden açıklamada bulundu.

AFAD 12 Haziran tarihinde Van’da 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurmuştu. Deprem sonrası Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Van’ın Hasan Timur ve Van Fay zonları arasında depremler oluyor. Bunlar daha çok Van fay zonunda. 1/2 saat önce Muradiye-Kuşcu’da 5,3 deprem oldu. Önce de 4,2 olmuştu. Ayrıca, Sürüyolu’nda da 4.5’luk deprem görülmüştü. Bölge sıkışıp yükseliyor. Büyük deprem gelmez, endişe yok.
Arkadaşlar, birçok takipcim yöredeki çeşitli fayları belirterek soruyorlar. Benim büyük deprem (7,0 gibi) beklenmez demem Van Fay zonu için geçerlidir, çünkü burada 2011’de 7,2 büyüklüğünde deprem olmuştu, sevgiyle.

13 Haziran depremleri


AFAD resmi internet sayfası üzerinden yayınlanan verilere göre 13 Haziran’da Van’da yeni bir deprem daha meydana geldi. Söz konusu deprem 00.56’da gerçekleşti. Depremin büyüklüğü ise 3,50 olarak kaydedildi.