Gündem

4 günlük sokağa çıkma yasağı hangi illerde uygulanmayacak? İşte o iller…

Türkiye'de koronavirüs önlemleri kapsamında alınan önlemler yavaş yavaş kademeli olarak gevşetilmeye başlanıyor. Normalleşme süreci kapsamında ilk olarak 7 ilin ardından 9 ilin seyahat yasağı kısıtlaması kaldırıldı. Seyahat yasağının kaldırılması ve 16-17-18-19 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağının uygulanması üzerine vatandaşların aklında soru işaretleri oluşmaya başladı. Peki, 4 günlük sokağa çıkma yasağı hangi illerde uygulanmayacak?

Türkiye’de koronavirüs önlemleri kapsamında alınan önlemler kademeli olarak gevşetilmeye başlanıyor.  Normalleşme süreci kapsamında ilk olarak 7 ilin ardından 9 ilin seyahat yasağı kısıtlaması kaldırıldı. Seyahat yasağının kaldırılması ve 16-17-18-19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağının uygulanması üzerine vatandaşların aklında soru işaretleri oluşmaya başladı. Peki, 4 günlük sokağa çıkma yasağı hangi illerde uygulanmayacak?

4 günlük sokağa çıkma yasağının 9 ilde uygulanmayacağını duyuruldu. İşte o iller…

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ UYGULANMAYACAĞI İLLER

DENİZLİ

Denizli Valisi Hasan Karahan, 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının kentte uygulanmayacağını açıkladı. Vali Karahan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saat 00.00 itibarıyla kentteki seyahat kısıtlamasının kaldırıldığını belirtti.

Karahan, “Ayrıca hafta sonu dört günlük sokağa çıkma yasağı ilimizde uygulanmayacaktır.” ifadesini kullandı

ŞANLIURFA

Şanlıurfa Valiliği de 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının kentte uygulanmayacağını bildirdi. Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbirler kapsamında Şanlıurfa’ya giriş-çıkış kısıtlamasının 11 Mayıs Pazartesi günü saat 24.00’ten itibaren kaldırıldığı belirtildi.

Açıklamada, sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Bu çerçevede ilimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı, 16-17-18-19 Mayıs 2020 tarihlerinde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından da muaf tutulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

TRABZON

Konuyla ilgili Trabzon Valiliği’nin resmi Twiter hesabı üzerinden yapılan açıklamada “16-17-18-19 Mayıs 2020 tarihlerinde, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü ile kronik hastalığı bulunanlar dışındaki vatandaşlarımız için sokağa çıkma yasağı kararı bulunmamaktadır. Böyle bir karar alınması durumunda valiliğimiz gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır” ifadeleri yer aldı.

ADANA

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 1619 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma yasağından ilimiz muaf tutulmuştur. Salgına karşı birlik olup verdiğimiz mücadelenin başarıyla sonuçlanması için kesinlikle rehavete kapılmayalım” ifadesini kullandı.

DİYARBAKIR

Daha önce sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Diyarbakır’ın, 16-19 Mayıs günlerinde ise kısıtlamadan muaf tutulacağı belirtildi. Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının kentte uygulanmayacağını belirterek, “Diyarbakır ilimiz genelinde Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 16-17-18-19 Mayıs 2020 tarihlerindeki sokağa çıkma yasağı uygulanmayacaktır, lütfen, rehavete kapılmadan, tedbirlere uymaya devam” dedi.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “16-17-18-19 Mayıs 2020 tarihlerinde Büyükşehirlerde uygulanacak olan Sokağa Çıkma Kısıtlaması da Tekirdağ ilinde uygulanmayacaktır” denildi. Tekirdağ Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “11.05.2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan karar ve İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 11.05.2020 tarih ve 7808 sayılı genelgesi uyarınca Tekirdağ İlinde ‘‘Şehir Giriş-Çıkış Kısıtlamaları’’ 11.05.2020 saat 24.00’dan itibaren kaldırılmıştır” denildi.

MARDİN

“Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi 16-17-18-19 Mayıs 2020 tarihlerindeki sokağa çıkma yasağı İlimizde uygulanmayacaktır. Çağrılarımızla evlerinde kalan #Mardin’li hemşerilerimize teşekkür ediyor aynı hassasiyetle zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayıp evde kalmanızı diliyoruz.”

ORDU

“İlimizde, 16-17-18-19 Mayıs 2020 tarihlerinde Sokağa Çıkma Kısıtlaması uygulanmayacağına dair kamuoyu duyurusudur.”

KAHRAMANMARAŞ

“İçişleri Bakanlığı’nın talimatı kapsamında; 15.05.2020 tarihi saat 24:00 ile 19.05.2020 tarihi saat 24:00 arasında, 15 Büyükşehirde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması Kahramanmaraş ilimizde uygulanmayacaktır. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

YASAKTAN MUAF TUTULAN DİĞER 7 İL

Bu arada daha önceden giriş çıkış yasağının kaldırıldığı Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’da da sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak.