GündemKamu

35 yaşından önce ehliyet alanlar dikkat: Zorunlu oldu! Yapmayan para cezası ödeyecek!

Kimlik ve ehliyet ile ilgili yeni dönemin başladığı ve Aralık’a kadar yapılması gerektiği açıklandı. Resmi Gazete’de yayımlanan çipli kimlik kartlarını kullananların sayısı gün geçtikçe artarken hala daha çipli kimlik sistemine geçmeyen vatandaşlara Aralık’a kadar geçmeleri gerekmeleri geçmedikleri taktirde idari para cezası uygulanacağı bildirildi.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Kimlik ve ehliyette yeni dönem başlıyor. Sertifika ayrımı yapılmaksızın sürücü adaylarına emniyet kemeri simülasyon eğitimi verilecek. Amaç, sürücülere emniyet kemeri takma alışkanlığını kazandırmak. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla sürücü adaylarına, sertifika sınıfı ayrımı yapılmaksızın ve direksiyon eğitimine başlamadan önce emniyet kemeri takma alışkanlığı kazandırmak adına emniyet kemeri simülasyon eğitimi verilecek.

Sürücü adayları emniyet kemeri takmamanın doğuracağı sonuçlar hakkında uygulamalı eğitim görecek. Aynı Yönetmeliğe geçici madde de eklendi.

29 Mayıs 2013 tarihinden önce motorlu taşıt sürücüleri kursu direksiyon eğitimi dersi sınav sorumlusu belgesi alanlar ilgili koşullara sahip ise hizmet içi eğitime tabi tutulacak.

ARALIK’A KADAR YAPILMASI GEREKİYOR

Kimlik, ehliyet ve pasaportlarla ilgili açıklamalar peş peşe geliyor. Ehliyet özelliğine sahip çipli kimlik kartlarını kullananların sayısı 3.031.930’a yükseldi. Türkiye’de dijitalleşme süreci kimlik kartına da yansıdı. 1 Ocak 2016’da yeni tip sürücü belgesi uygulaması başladı. O günden beri ehliyetini yenileyen ya da ilk kez ehliyet alan 19.635.692 kişi yeni tip sürücü belgesi aldı. Türkiye’de ehliyet sahibi kişi sayısı Nisan 2022 itibari ile 32 milyonu aştı. Sürücülerin yüzde 60’ı yeni tip sürücü belgesi taşıyor.