İzmir Haberleri

34. Cumhuriyet Kupası Ödülleri İzmir Atlı Spor Kulübü'nde Sahiplerini Buldu

Türkiye Binicilik Federasyonu ile İzmir Atlı Spor İhtisas Kulübü‘nün birlikte düzenlediği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı 34. Cumhuriyet Kupası Engel Atlama Yarışmaları 27-29 Ekim 2019 tarihleri arasında İzmir Atlı Spor İhtisas Kulübü’nün İzmir, Buca’da bulunan tesislerinde gerçekleştirildi.

Yarışmalara ilgi büyüktü 

Binicilik dünyasının en prestijli etkinliklerinden olan Cumhuriyet Kupası Engel Atlama Yarışmaları, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da İzmir Atlı Spor İhtisas Kulübü’nde gerçekleştirildi. 2019 yılı sezonunun son büyük kupası olarak biniciler için büyük bir önem taşıyan 34. Cumhuriyet Kupası, başta İstanbul olmak üzere, Ankara, Antalya, Bursa, Adana, Samsun, Eskişehir ve Balıkesir’den gelen profesyonel sporcuları ve amatörleri bir araya getirdi. Yarışan binici sayısının 200’ün üzerine çıktığı organizasyonda izleyenler büyük rekabetin tadını çıkardı.

Altı sırık olarak gerçekleştirilen Nevzat Özgörkey Su Vakfı (NEVSU) Kupası heyecanla izlendi

Cumhuriyet Kupası yarışı ve sponsor yarışlar ile geniş katılım sağlanan müsabakalar, düzenlenen etkinlikler ile coşkulu bir kalabalık eşliğinde gerçekleştirildi. Üç gün boyunca süren yarışmalarda, 5 kategoride toplam 17 yarışma düzenlendi. Müsabakaların ikinci günü olan 28 Ekim Pazartesi tarihinde yapılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Kupası, Altı Sırık Nevzat Özgörkey Su Vakfı Kupası yarışması büyük bir heyecana sahne oldu. Son engelin 189 cm’e kadar çıktığı yarışmada biniciler tüm hünerlerini sergilerken, sıralama 1. Uğur Yılmaz, 2. Beytullah Hüseyinoğlu, 3. Barkın Aydın ve 4. Anar Shabanov şeklinde gerçekleşti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Kupası 29 Ekim’de sahibini buldu

Yarışmaların son gününde gerçekleştirilen İzmir Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Kupası’nın sahibi Furiano B isimli atıyla Gürman Binicilik Spor Kulübü’nden Beysim Hüseyinoğlu oldu. Yarışmaların en büyük ödülüne de sahip olan prestijli kupa, binicilerin tüm hünerlerini sergilemesi için fırsat sundu. Müsabakada; ikinci SIEC Diamond Flying isimli atıyla İstanbul Atlı Spor Kulübü’nden Oğuz Dalmış, üçüncü Downing Street isimli atıyla İstanbul Atlı Spor Kulübü’nden Hüsnü Dinç, dördüncü Atleet isimli atıyla Bursa Atlı Spor Kulübü’nden Hasan Şentürk, beşinci Carin.a isimli atıyla Gürman Binicilik Spor Kulübü’nden Beysim Hüseyinoğlu oldu. İzmir Atlı Spor İhtisas Kulübü İzmir’lilerin binicilik sporundaki adresi olmaya devam ediyor 1986 yılından beri Türkiye’de binicilik alanında düzenlenen en büyük kupalardan biri olan Cumhuriyet Kupası, İzmir’in isim kupası olarak değerlendirilmektedir. Bugüne kadar Cumhuriyet Kupası Engel Atlama Yarışmaları kapsamında toplam 12.244 adet binici ve at yarışmış, 330 adet yarışmacı kupa kaldırmış, 1.320 adet yarışmacı ise derece kazanmıştır.

1960’lı yılların başından beri İzmir, Buca’da faaliyet gösteren İzmir Atlı Spor İhtisas Kulübü; Nevzat Özgörkey, Nejat Zileli, Turgut Koyuncuoğlu, Nihat Bingöl ve Sümer Esenol’un büyük emekleriyle faaliyetlerine başlayarak 1965 yılında kuruluşunu tamamlamıştır. 2009 yılında ise tesislerini uluslararası düzeye getirerek binicilere daha yüksek standartlarda bir ortam sunmaya başlamıştır.

Yarım asırlık geçmişinden günümüze, İzmir’de at ve binicilik sevgisine sahip herkesin buluşma noktası haline gelen İzmir Atlı Spor İhtisas Kulübü; bir açık, üç kapalı manej ve sosyal tesisleriyle toplam 21 dönüm arazide, binicilik sporuna gönül verenlere ve atlara hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir yanıt yazın