Kamu

31 yaşından gün almamış olanlar başvurabiliyor: Kamuya binlerce bekçi alımı için başvurular ne zaman?

Türkiye’de kamu kurumları bünyesinde çalışmak isteyen vatandaşlar tarafından bekçi alımları merakla takip ediliyor. Türkiye’de 31 yaşından gün almamış olan vatandaşlar bekçi olmak için başvuruda bulunuyor. Peki, Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesine alınması beklenen 10 bin bekçi için başvurular ne zaman gerçekleştirilecek?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) duyurusunda kamuya 10 bin bekçi alımı yapılacağı bildirilmişti. Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesine yapılacak olan bekçi alımı için başvuruların ne zaman yapılacağı ise henüz açıklanmadı.

BEKÇİLİK BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

En az 167 cm boyunda olmak,

Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.

31 yaşından gün almamış olmak
Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

Bekçi maaşları ne kadar?

Bu sene Temmuz ayında yapılan zamlar ile beraber ilkokul mezunu bekçi 5.008,221 TL, lise mezunu bekçi 5.186,079 TL, üniversite mezunu bekçi 5.421,4155 TL maaş alıyor.