Ekonomi

31 Mart’a kadar test yaptıranların tüm borcu silinecek!

Corona virüsü salgını sürecinde devlet vatandaşlar için yapılandırma fırsatını sundu. Böylelikle vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcundan kurtulma fırsatını da elde etmiş oldular. Ödeme yapamayacak durumda olan vatandaşlar 31 Mart tarihine yaptırdıkları gelir testi ile belgelendirme yaparlarsa borçlarının tümünden kurtulabilecekler. Peki, gelir testi nasıl yapılır? İşte cevabı…

Devletin vatandaşlara sunduğu yapılandırma hakkı ile beraber genel sağlık sigortası primleri borçlarının silinmesi fırsatı elde edildi. Buna göre 31 Mart tarihine kadar gelir testine giren ve aylık geliri 1.192 TL’nin altında olanların GSS prim ödemeleri devlet tarafından sağlanacak. Ancak geliri bunun üzerinde olan vatandaşların aylık 107.3 lira, yıllık 1.287 lira olarak GSS ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Gelir belgesi nereden alınır?

Kişinin mevcut çalışma durumuna göre gelir belgesi alma yöntemi değişiklik göstermektedir.
Gelir belgesi alma yöntemleri şunlardır:

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, gelir belgelerini www.turkiye.gov.tr sayfasından e-devlet sistemine bağlı e-bordro sisteminden kolayca edinebilirler. Bu sistemde gelir belgeleri maaş bordrosu olarak adlandırılmıştır.

SGK çalışanları gelir belgelerini çalıştıkları kurumdan talep edebilirler.

Bağkur’a bağlı olan serbest meslek çalışanlarının gelirlerini gösteren vergi levhaları onların gelir belgeleri niteliği taşır.

Emekliler de kamu çalışanları gibi e-devlet üzerinden maaş bordrolarını yani gelir belgelerini edinebilirler.

E-devletten gelir belgesi almak

Gelir Testi Sonucu Sorgulama Yapmak İçin Tıklayınız.