Ekonomi

Dikkat! 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testine başvuranların borçları siliniyor.

Corona virüsü pandemisi nedeniyle uygulamaya konulan yapılandırma desteğinden birçok kişi faydalandı. Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan vatandaşlar için ise fırsat devam ediyor. Yapılan açıklamalara göre, 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları GSS primleri, gelir testi sonucuna göre başlangıç tarihinden itibaren güncellenebilecek.

Türkiye’de eğitimini tamamladığı halde herhangi bir işe girmemiş olanlar ile sigortalı bir işte çalışmayanlara çıkartılmış olan genel sağlık sigortası (GSS) prim borçları bulunuyor. Binlerce kişinin borçları için ise devlet güzel haberi geçtiğimiz sene vermişti. Buna göre, GSS prim borcu bulunanlara ödeme kolaylığı sağlandı.
Hükümet tarafından yapılan düzenlemeler ile GSS borcu olan vatandaşların 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları GSS primleri, gelir testi sonucuna göre başlangıç tarihinden itibaren güncellenebilecek. GSS borcu olanların gelir testinde hane içinde kişi başına gelir asgari ücretin 3’te 1’inden (bu yıl için 1.192.50 lira) az çıkarsa prim ödenmiyor.

Öte yandan borçlu olanlar ise 30 Nisan 2021 tarihine kadar prim borcunun anaparasını peşin veya taksitle öderlerse, borcun gecikme cezası ve gecikme zammından kurtulabilecekler.

Gelir testi işlemi nedir, kimler yaptırmaktadır?

Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşların prim ödeyip ödeyemeyeceklerini; ödeyeceklerse ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen işlem gelir testidir. Bu kapsamdaki vatandaşlarımız genel sağlık sigortalısı oldukları tarihten itibaren ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekmektedir.

2021 yılı için GSS Prim tutarı ne kadardır?

Geliri brüt asgari üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı brüt asgari ücretin %3’ü tutarındadır. Bu nedenle 2021 yılı için bu kapsamdaki kişilerin ödeyeceği prim tutarı aylık 107,33 TL’dir.