Gündem

30 gündür vaka görülmüyordu… O ilden kötü haber!

Çin'i Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını tüm dünyada hızla yayılırken Türkiye'de de görülmesinin ardından önlemler alınmaya başladı. Normalleşme aşamasına girdiğimiz şu günlerde Artvin'de 30 gündür vaka görülmüyorken 4 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Artvin’de 30 gündür koronavirüs vakası tespit edilemezken vatandaşların korktuğu oldu ve kentte 4 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine kentte vaka görülmeye başladı.

POZİTİF ÇIKTI

Yeni, tip corona virüsle (Covid-19) mücadelede başarılı iller arasında gösterilen ve 30 gündür vakanın görülmediği Artvin’de 4 kişinin Covid-19 test sonucu pozitif çıktı.

Borçka ilçesinde corona virüs semptomları gösteren bir vatandaş hastaneye başvurdu. Yapılan test sonuçlarının pozitif çıkmasını ardından kişinin ailesine yapılan testlerde 3 kişide daha corona virüs tespit edildi. 4 vatandaş Artvin Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınırken, temasta bulunduğu kişiler ise filasyon taraması kapsamında belirlenmeye çalışılıyor.

CENAZEYE GELMİŞLER

Vakalarla ilgili yapılan ilk araştırma neticesinde Bursa’dan Borçka’ya cenaze getiren 3 kişinin virüsü yakınlarına bulaştırdığı şüphesi üzerinde durulurken, yapılan test sonuçları şüpheleri doğruladı ve vakaların Bursa’dan geldiği tespit edildi. Cenaze merasimi ve sonrasında oluşan sosyal ortamlar nedeniyle kalabalık bir temas listesinin olduğu belirlenirken, ilk planda ilde 23 kişi karantina altına alındı.

Başta il dışından gelenler olmak üzere tüm vatandaşların, virüs taşıyıcısıymış gibi hareket etmeleri istendi. Sosyal mesafe kuralına uyulması, maskesiz sokağa çıkılmaması ve el hijyenine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuldu.

30 gündür vakanın görülmediği Artvin’de Vali Yılmaz Doruk ve Belediye Başkanı Demirhan Elçin, halkı rehavete kapılmaması konusunda uyarmış, “Hiçbir şey bitmiş değil” ifadelerini kullanmıştı.