GenelGündemSağlık

3. ve 4. doz aşı olacaklar için TURKOVAC açıklaması yapıldı: Koruyuculuk düzeyi açıklandı!

Koronavirüsün aşılama sürecinde 3. ve 4. dozlara geçilmişken yerli aşı TURKOVAC’ın kullanımına da 81 ilde başlandı. Henüz iki dozdan faza aşı olmayanlar için ise flaş TURKOVAC açıklamaları yapıldı. Prof. Dr. Kara, yerli aşı TURKOVAC’ın üretiminin yapıldığı Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerde aşıya ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

Aşıların etkinliklerinin kullanım amaçlarına göre değişebildiğini aktaran Kara, şöyle konuştu:

“Bizim hem klinik hem de uygulamalarda gördüğümüz şöyle bir verimiz var; TURKOVAC aşısı, ölümü önlemede çok etkili, yoğun bakıma gitmeyi önlüyor. Hastaneye başvuruyu önlemede de etkinliği çok yüksek. Diğer inaktif aşılara karşı da karşılaştırmalar yapmıştık. Aşımızda diğer inaktif aşılara karşı daha iyi koruyucu nitelikte olan bazı veriler ortaya çıktı. Bu bir avantaj. Biz hem buradan hem diğer sonuçlardan TURKOVAC aşısının koruyucu olduğunu gördük.”

“Türkiye’nin TURKOVAC üretimiyle çok önemli ve zor olan bir süreci geride bıraktığını vurgulayan Kara, ‘Virüs konusunda şimdiye kadar olan basamaklardaki aşı sürecini tamamladık. Bundan sonraki süreci de hızla geliştirebiliriz. TURKOVAC ile hem kazanılan tecrübe hem aşının elde edilmesindeki sürecin kısaltılması hem de aşının başarıları çok büyük adımlar olarak gerçekleştirildi. Geldiğimiz nokta hepimiz için çok büyük başarı ve çalışmadır.”

Omicron Varyantına Karşı Etkisi Açıklandı

Aşının Omicron varyantına karşı etkisine de değinen Kara, “Omicron için farklı aşıya şu an acil ihtiyaç var mı? Hayır. Mevcut aşılarımızın TURKOVAC aşımızın da Omicron varyantına karşı etkili olduğunu biliyoruz. Bir sonraki basamakta varyantlara karşı istemiyoruz ama onlara hazır olmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

3. ve 4. Doz Olarak Uygulanıyor

Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan ise 81 ilde TURKOVAC aşısının özellikle 3. ve 4. doz olarak vurulduğunu söyledi. Erdoğan:

“Yeni varyantlara karşı da aşı çalışmalarımız hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Bu çalışmalar gelecekteki olabilecek pandemiler açısından da önemlidir. Olası yeni varyantlara karşı etkili ve güvenli olarak kullanılabilmesi açısından önem taşıyor.” açıklamasını yaptı.