Gündem

26 ile maske takma zorunluluğu geldi!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Türkiye 4 aşamalı normalleşme sürecine girerken 3 ile daha maske takma zorunluluğu geldi. Daha önceden 23 ilde maske takma zorunluluğu uygulanırken maske takma zorunluluğu olan şehirler 26'e yükseldi. İşte maske takma zorunluluğu olan iller...

Koronavirüs ile mücadele kapsamında vatandaşlarımızın salgından korunması 26 ilde valiliklerden yapılan açıklamalara göre maske takma zorunluluğu geldi. Peki o iller nereleri? İşte detaylar…

ŞANLIURFA VALİLİĞİ AÇIKLADI

Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunca salgınla mücadele kapsamında yeni tedbirler alındığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Koronavirüs salgınının toplum sağlığına yönelik oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin ve kişiler arası bulaşmayı en aza indirmek amacıyla il genelinde maske takılmasının zorunlu hale getirilmesine karar verildi.”

Açıklamada, karara uymayanlara idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

AMASYA

Amasya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan önlemler kapsamında maske takma zorunluğu getirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bugünden itibaren kentte, tüm vatandaşların herhangi bir nedenle ikametlerinden çıktıkları andan itibaren, ikametlerine dönünceye kadar maske takmadan sokakta ve kamuya ait açık ve kapalı alanlar ile araçlarda bulunmalarının yasaklanmasına karar verildiği bildirildi.

Vatandaşların Yeşilırmak nehri kenarı boyunca ve benzeri gezi alanlarında toplu şekilde bir arada oturmaları, araç içinde veya dışarıda yiyecek ve içecek tüketmelerinin yasaklanması, yürüyüş ve benzeri spor faaliyetlerin sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde yapılmasının kararlaştırıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Dondurma, kokoreç, dürüm, köfte, çiğ köfte, mısır gibi ürün satışı yapılan işletmelerde ve büfelerde çalışan personelin maske ve eldiven takmalarının zorunlu hale getirilmesi, hijyen kurallarına azami düzeyde dikkat etmeleri gerekiyor. Bu işletme ve büfelerin çevrelerinde tabure, sandalye, bank, duvar benzeri yerlerde oturarak tüketim yapılmaması, ilgili işletmelerin önünde oluşabilecek kalabalığın sosyal mesafe kurallarına uygun hale getirilmesi için işletmeler tarafından gerekli önlemlerin alınmasına karar verilmiştir.”

ISPARTA

Isparta’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, kentte Kovid-19’a yönelik tedbirlerin alınmasına devam edildiği bildirildi.

Kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince ceza uygulanacağı belirtilen açıklamada, “Vatandaşlarımızın her türlü alanda ve araçlarda ikametgahlarından çıktıkları andan itibaren dönünceye kadar maske kullanmasının zorunlu olmasına karar verilmiştir.” ifadesi kulanıldı.

MASKE ZORUNLULUĞU OLAN İLLER

Koronavirüsle mücadele kapsamında daha önce, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Karabük, Sakarya, Kırklareli, Burdur, Siirt, Rize, Kayseri, Tunceli, Kırıkkale, Kahramanmaraş, Eskişehir, Konya ve Uşak ile Gökçeada’da da maskesiz sokağa çıkma yasağı getirilmişti.