Ekonomi

250 Gram normal ekmek ile ilgili duyuru: 3 Gün sonra bu fiyata satılacak!

250 Gram normal ekmek fiyatları ile ilgili olarak bugün duyuru yapıldı. Sosyal medya üzerinden yapılan duyuruda 3 gün sonra ekmek fiyatlarına zam yapılacağı bildirildi. Ekmek için yeni fiyat açıklaması da yapıldı.

Ankara’da ekmek fiyatlarına zam geliyor. Ankara Halk Ekmek sosyal medya üzerinden vatandaşlara zam haberini verdi. Yapılan açıklamada 3 gün sonra 250 gram normal ekmeğin 8 TL’den satılacağı bildirildi.

Söz konusu açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Ankara Büyükşehir Belediyesi her gün yaklaşık 1 milyon adet üretilen 250 gram Halk Ekmek ile vatandaşlarımızın bütçesine büyük katkı sağlanmaktadır. Bu bakımdan, maliyetlerin sürekli ve soluksuz olarak artmasına rağmen uzun süre Halk Ekmek’te fiyat artışı yapılmamış, un stoku bitene dek zararına satışlar sürdürülmüştür.

Önceki fiyat artışının yaşandığı 2 Mart 2022 tarihinden bu yana unda %80, mayada %81, elektrikte %67, doğal gazda % 75, işçilikte %37, nakliye/büfe payı maliyetinde %39 ve diğer kalemlerde (amortisman, bakım vb.) %17 fiyat artışı yaşanmıştır. Maliyetlerdeki bu yüksek artışlar Halk Ekmek’te de fiyat artışını zorunlu kılmıştır.

Ankara Halk Ekmek’in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı, 8 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla kâr elde etmeksizin ve maliyetine 3 TL olarak belirlenmiştir. Piyasada 200 gram normal ekmek halen 4 TL’ye satılmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.