Gündem

25 ilde koronavirüs vakası sıfırlandı! Bayramdan sonra yeni kurallar gündemde

Türkiye'de alınan önlemler kapsamında güncel koronavirüs tablosundaki olumlu gidişat devam ediyor. Yapılan toplantılarda bayramdan sonra vaka sayısının 500'e düşmesi bekleniyor. Eğer durum düşünüldüğü gibi ilerlerse bayramdan sonra yeni gevşeme kuralları gündeme gelecek. İşte bayramdan sonra gündeme gelecek olan kararların detayı...

Türkiye’nin güncel koronavirüs tablosu her geçen gün iyiye gidiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son Bilim Kurulu toplantısından sonra yaptığı konuşmada ‘Bayramdan sonra daha özgürüz’ müjdesini vermişti. Yapılan toplantılarda bayramdan sonra vaka sayısının 500’e düşmesi bekleniyor. Eğer durum düşünüldüğü gibi olursa haziranda yeni kurallar getirilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son Bilim Kurulu toplantısının ardından “Bayramdan sonra daha özgürüz” müjdesini vermişti. Hükümetin yaptığı çalışmalarda da bayram sonrası hazırlığı hız kazandı.

Toplantılarda, bayram sonrasında vaka sayısının 500’e düşeceği öne sürülüyor. Hürriyet gazetesinin haberine göre, vaka sayısının 500’ün altına düşmesiyle aşama aşama devreye sokulacak yeni serbestlik kararları da konuşuluyor.

25 İLDE 1 HAFTADAN BERİ YENİ VAKA GÖRÜLMÜYOR

Son verilere göre 25 ilde bir haftadan beri yeni vaka görülmüyor. 50 ilde ise her gün görünen ek vaka sayısı 10 civarında. Ancak lokal hareketliliklere bağlı olarak yaşanacak artışlar ve sıçramalar, il pandemi kurullarının kararlarıyla izlenecek.

İSTANBUL’DAKİ RİSK DEVAM EDİYOR

İstanbul’da bazı ilçeler dışında vaka sayısında gerileme yaşandığı belirtiliyor. Bağcılar, Esenyurt, Esenler, Küçükçekmece, Beylikdüzü gibi ilçelerde sıkıntı halen sürüyor. İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi vaka sayısı hâlâ yüksek olan illerde kısıtlamaların daha uzun süreceği kaydediliyor.

VAKALAR BÖLGE BÖLGE İZLENECEK

Yapılan toplantılarda uzun süren kısıtlamaların “toplum yorgunluğu” yarattığı, herkesin haziranda rahatlama olacağı beklentisi içinde olduğu dile getiriliyor. Aşama aşama bu yorgunluğu giderecek adımlar atılması planlanırken, vaka takiplerinin bölge bölge izleneceği ve kontrolde tutulacağı belirtiliyor. Uzmanlar, “Vakaların kaynağını bildiğimiz noktaya geldik. Bir yerde bir artış varsa hemen nedenini buluyoruz. Hemen o çevrede önlem alıp durumu kontrol altına alabiliriz” diyor.

65 YAŞ ÜSTÜNE YENİ KARARLAR

Ele alınacak konu başlıkları arasında, 65 yaş üstüne marketler, AVM’ler ve toplu taşıma araçlarının yasaklanarak, kısmi serbesti gündeme gelmesi. İzin günlerinin sayısı arttırılabilecek, araba kullanmalarına veya kurallara uyarak çalışmalarına izin verilebilecek.

İLK KONULAN YASAK EN SON KALDIRILACAK

Edinilen bilgiye göre ilk hangi yasak konulduysa, en son o kaldırılacak. Okullar, bazı kamu kurumlarının faaliyetleri, adliyeler, 65 yaş üstüne ve gençlere getirilen sınırlamalar, düğün ve kapalı alan aktiviteleri, en son aşamada izin verilecek uygulamalar olacak.

VAKA SAYISINA GÖRE YENİ KURALLAR

En riskli grup sayılan ve sayıları 7.5 milyona ulaşan 65 yaş üstüyle ilgili kararlar, en çok tartışılan konuyu oluşturuyor. İkinci dalga veya dalgalanma, bu grup için risk taşıyor. Bayramdan sonra yapılacak değerlendirmelerde, vaka sayısının düşmesine bağlı olarak yeni kurallar konulabilecek.