Eğitim

25 binden fazla öğrenciye ulaşım ücretsiz olacak! Milli Eğitim Bakanlığı bugün açıkladı

Bakanlıktan ihtiyaç sahibi öğrenciye ücretsiz ulaşım müjdesi! MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel  Müdürlüğü ile Türkiye’nin çeşitli illerinde 25 binden fazla öğrenciye okula  ulaşım desteği veren IOM arasında imzalanan protokolle, geçici koruma altındaki  Suriyeli öğrencilerin okullara erişimini kolaylaştırmak amacıyla iş birliğine  gidildi.

 Bu kapsamda, Suriyeli öğrencilerin yoğun bulunduğu Adana, Sakarya, Yalova, Batman, Antalya ve Siirt’te ücretsiz ulaşım hizmeti verilecek. Projeyle 2 yıl süresince ihtiyaç sahibi 8 bin öğrenci, hem devlet  okullarına hem de geçici eğitim merkezlerine ücretsiz taşınacak. Proje  kapasitesinin yüzde 25’i bu durumdaki Türk öğrencilere ayrılacak.

Okul çağındaki Suriyeli çocuklara destek verilecek

IOM Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava, projeye ilişkin AA muhabirine  yaptığı açıklamada, IOM olarak “eğitim her çocuğun hakkıdır” şiarını  benimsediklerini vurguladı. Bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, yerel yönetimler ve MEB ile  yapılan ortak çalışmalarda okula ulaşım konusuna özel bir önem verdiklerinin  altını çizen Gvilava, şunları kaydetti:

 “Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü verilerine  göre, Türkiye’de büyük çoğunluğu Suriyeli olan, geçici koruma kapsamındaki bir  milyonun üzerinde çocuğun okul çağında olduğu tahmin ediliyor. Devlet okullarına  kayıtlı 655 bin civarındaki geçici koruma kapsamındaki öğrenci eğitim sisteminde  yer alıyor.

IOM Türkiye olarak yüzde 65 civarında olan okul çağındaki nüfusun  toplam okullaşma oranını MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapılan  protokol kapsamında Okul Taşımacılığı Projesi programlarımızın çalışmalarıyla  artırarak daha fazla öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz.”

Bir cevap yazın